Overslaan en naar de inhoud gaan

Kwetsbare mensen hebben minder vaak een goed vangnet om zich heen

De overheid moet er niet van uitgaan ‘dat iedereen steun uit zijn omgeving kan krijgen’, stelt het CPB.

Schulden
- Shutterstock

Hoe groter het risico is dat iemand afhankelijk wordt van een uitkering, des te groter de kans dat mensen eromheen ook financiële problemen hebben. En dat terwijl kwetsbare mensen een vangnet om zich heen juist harder nodig hebben om uit de problemen te komen. Daarom moet de overheid er niet van uitgaan ‘dat iedereen steun uit zijn omgeving kan krijgen’, stelt het Centraal Planbureau (CPB).

Sociale netwerken

Onderzoekers van het bureau keken naar sociale netwerken. Die kunnen namelijk niet alleen ‘emotionele steun’ geven wanneer iemand een baan kwijtraakt, maar kunnen ook ‘financiële hulp of toegang tot nieuwe baankansen bieden’, aldus het CPB. Bij sommige mensen lukt dat, maar bij anderen niet. Mensen die een groot risico lopen om werkloos te worden, hebben vaak naasten met hetzelfde risico. Ze hebben ‘een minder krachtig informeel vangnet’ voor tegenslagen, noemt het CPB dat.

Vangnetten

Ondersteuning is niet gelijk verdeeld, en daar moet overheidsbeleid volgens het bureau rekening mee houden. De overheid kan zelf bijvoorbeeld betere vangnetten opzetten om mensen te helpen. Daarnaast zou de overheid meer kunnen doen om te helpen voorkomen dat mensen wegzakken in problemen. Een betere band opbouwen tussen kwetsbare mensen en sterkere groepen kan ook helpen, zodat mensen eerder weer een baan kunnen vinden.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Stakeholdermanagement in de publieke sector

Stakeholdermanagement in de publieke sector

Mis je de vaardigheden om effectief met stakeholders samen te werken? Deze training helpt je om betere vangnetten te creëren en kwetsbare groepen te ondersteunen.

schrijf u vandaag nog in

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in