Overslaan en naar de inhoud gaan

Amsterdam wil bijstand voor uitvaartkosten verhogen

Wethouder Moorman waarschuwt wel voor steeds meer ‘deelbeleid’ waarbij voor elke type armoede een nieuwe regeling wordt gemaakt

Begraafplaats
− Beeld: Shutterstock

De gemeente Amsterdam gaat na een voorstel van GroenLinks-raadslid Milka Yemane kijken of de stad meer financiële steun kan geven aan mensen die moeite hebben de kosten voor een uitvaart te betalen. Dat meldt Het Parool.

Financiële druk

‘Uitvaarten kunnen grote financiële druk leggen op nabestaanden’, zegt GroenLinks-raadslid Milka Yemane tegen de krant. Steeds vaker gebeurt het daarom dat de gemeente de uitvaart regelt. Daar kan beroep op worden gedaan als een overledene geen familie heeft of als de familie de uitvaart niet kan regelen.

Grote steden

Het Nederlands Dagblad becijferde dat in 2023 gemiddeld 1 op de 30 uitvaarten in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht worden georganiseerd door de gemeente. Een gemiddelde uitvaart kost in Nederland tussen de 7.000 en 11.500 euro.

Rotterdam

Daarnaast is het via de bijzondere bijstand mogelijk om een deel van de uitvaartkosten vergoed te krijgen. In Amsterdam kunnen minima 3.100 euro krijgen. Begin juli kreeg Yemane in de raad een meerderheid achter haar voorstel dat het college verzoekt om te kijken of dat bedrag verhoogd kan worden naar 4.100 euro. ‘Dat bedrag is niet zomaar gekozen, maar is gelijk aan het bedrag dat in Rotterdam al de praktijk is’, schrijft Het Parool.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

‘Deelbeleid’

Wethouder armoedebestrijding Marjolein Moorman (PvdA) omarmde het voorstel en zei het te willen onderzoeken. Tegelijkertijd waarschuwde ze wel voor steeds meer ‘deelbeleid’ waarbij voor elke type armoede een nieuwe regeling wordt gemaakt. ‘Ik constateer dat we steeds meer armoederegelingen toevoegen: energiearmoede, vervoersarmoede, menstruatie-armoede en nu uitvaartarmoede. Uiteindelijk komt het op hetzelfde neer: mensen hebben te weinig geld’, aldus de lokale bestuurder in het dagblad.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in