Overslaan en naar de inhoud gaan

30-kilometerzone pas effectief bij aanpassing weg

Pas als gemeenten een nieuwe 30-kilometerweg fysiek aanpassen, gaat de gemiddelde snelheid daadwerkelijk flink omlaag, constateert SWOV.

Een 30-kilometerzone in Amsterdam
- Shutterstock

Automobilisten blijven te hard rijden op wegen waar gemeenten de maximumsnelheid hebben verlaagd van 50 naar 30 kilometer per uur. Dat constateert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Pas als de wegen daadwerkelijk anders worden ingericht, gaat de snelheid flink omlaag.

Ontsluitingswegen

Gemeenten mogen sinds 2020 op ontsluitingswegen een snelheidslimiet van 30 kilometer per uur hanteren. Uit het onderzoek van SWOV blijkt dat er op die wegen gemiddeld 35 kilometer per uur wordt gereden; vijftien procent van de weggebruikers rijdt er echter nog altijd bijna 44 kilometer per uur. Met name ’s avonds en ’s nachts wordt er flink doorgejakkerd.

Het verlagen van de maximumsnelheid alleen heeft weinig effect zolang de inrichting van de weg zelf niet aangepast wordt, constateert SWOV nu. De onderzoekers keken daarvoor naar 54 ontsluitingswegen waar sinds 2020 de snelheid is verlaagd. Dat leidt gemiddeld tot een verlaging van de snelheid met 4 kilometer per uur, maar de totale snelheidsafname verschilt sterk per locatie.

Verkeersdrempels

Vooral op wegen waar na de snelheidsverlaging ook fysieke aanpassingen zijn gedaan, ging de snelheid daadwerkelijk omlaag. Meest effectieve maatregelen zijn het vervangen van asfalt door klinkers, en het aanleggen van verkeersdrempels en verhoogde kruispunten. Door die combinatie gaat de snelheid gemiddeld bijna tien kilometer per uur omlaag, zagen de onderzoekers.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Burgerparticipatie die wél iets oplevert

Burgerparticipatie die wél iets oplevert

Wil je dat verkeersmaatregelen echt effect hebben? Leer hoe je burgerparticipatie inzet om draagvlak en effectiviteit te vergroten bij infrastructurele veranderingen.

schrijf u vandaag nog in

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

R. D.

Goh, dit is net zoiets als zeggen dat water nat is.
Dit is ook de reden dat het OM bij dergelijke onaangepaste 30-km wegen geen flitspalen wil neerzetten omdat de snelheid daar niet geloofwaardig is.

Op 20 mei 2026, 11:03

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in