Het Kinderboekenmuseum hanteert salarisschalen op basis van de cao rijk, maar het functiegebouw en het functiewaarderingssysteem vallen daar niet onder. Is het toegestaan die uit elkaar te trekken?
Salarisschaal is anders dan een functiegebouw
'In de clinch' is een rubriek waarin jurist/columnist Michel Knapen actuele zaken in het ambtenarenrecht belicht.
Wel een salarisschaal op basis van de cao rijk, maar niet onder het functiegebouw van de cao rijk vallen en het daarmee samenhangende functiewaarderingssysteem? Angelique Herreweg,* sinds 2022 werkzaam als medewerker boekingen bij het Kinderboekenmuseum, vindt dat maar raar.
Zij raakt in conflict met haar werkgever over haar salarisschaal en de periodieke verhoging. Dan komt de discussie op gang: horen salarisschaal en functiegebouw van dezelfde cao niet onlosmakelijk bij elkaar?
De kantonrechter die hierover moet oordelen, leest de arbeidsovereenkomst en de arbeidsvoorwaardenregeling eens goed. Hierop is de zogenoemde Haviltex-norm van toepassing: kijk niet alleen naar de letterlijke tekst, maar ook naar de betekenis die partijen over en weer redelijkerwijs hieraan mochten toekennen en wat zij redelijkerwijs van elkaar mochten verwachten. Oftewel: wat waren de bedoelingen van partijen toen de handtekeningen werden gezet?
Volgens Herreweg moet het functiegebouw van de cao rijk wel van toepassing zijn: uit de ondertekende documenten volgt immers niet duidelijk dat alleen de salarisschalen van de cao rijk van toepassing zijn. Het Kinderboekenmuseum heeft geen salarisregeling die is gekoppeld aan de verschillende functieniveaus bij het museum (met bijbehorend salaris), dan wordt haar salaris dus bepaald op basis van wat er in de cao rijk daarover is vastgelegd. Volgens Herreweg past haar functie in het functiegebouw van de cao rijk.
‘Heel ander’ karakter dan andere overheidsorganisaties
Het Kinderboekenmuseum ziet dat anders. Kijk naar de tekst van de arbeidsovereenkomst: er is alleen aangesloten bij de salarisschalen van de cao rijk. Er is geen sprake van een incorporatiebeding waarbij de gehele cao rijk of het functiegebouw daaruit van toepassing is verklaard op de arbeidsovereenkomst. Dat ligt ook niet voor de hand: de organisaties die in de cao rijk worden aangemerkt als de Staat der Nederlanden wijken wat betreft de aard en kenmerken zeer af van het Kinderboekenmuseum als organisatie. De salarisschalen zijn om praktische redenen aangesloten bij de cao rijk, onder andere vanwege de marktconforme loonindexeringen.
Jammer voor Herreweg, maar die lijn volgt de kantonrechter ook: zij valt qua salaris onder de cao rijk maar niet qua functiege bouw. Was dit wel de bedoeling geweest, dan zou daarover een uitdrukkelijke bepaling in de arbeidsovereenkomst of de arbeidsvoorwaardenregeling hebben gestaan. Juist het tegendeel is waar: in de arbeidsvoorwaardenregeling staat dat de werkgever verantwoordelijk is voor een juiste indeling van de functie. Herreweg heeft met de ondertekening van haar contract ingestemd met indiensttreding tegen het in de arbeidsovereenkomst vermelde salaris. Er is ook geen wettelijke regeling die werkgevers verplicht om een functiegebouw met bijbehorend waarderingssysteem te hanteren. Ook de kantonrechter ziet in dat het Kinderboekenmuseum een heel ander karakter heeft dan andere overheidsorganisaties en dat om praktische redenen (de loonindexeringen) is aangesloten bij de salarisschalen van de cao rijk.
Toch haalt Herreweg iets binnen. Zij stelt recht te hebben op periodieke verhogingen vanaf 1 januari. Die heeft zij in twee opvolgende jaren later in het jaar ontvangen. Afhankelijk van het moment van indiensttreding en de duur van de arbeidsovereenkomst, stelt de werkgever. Maar de kantonrechter (uitspraak 3 juni 2025) fluit hem terug: in de arbeidsvoorwaardenregeling, die deel uitmaakt van de arbeidsovereenkomst, staat duidelijk dat een periodieke verhoging wordt toegekend per 1 januari. En niet later.
* De naam is gefingeerd.
ECLI:NL:RBDHA:2025:11147

Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.