Demissionair minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken zei tijdens een debat dat gemeenten, ambtenaren en vrijwilligers positief zijn over het biljet. In de Tweede Kamer leven nog twijfels over het aantal ongeldige stemmen.
'Landelijk nieuw stembiljet kan als proef succesvol is'
Een nieuw, kleiner stembiljet kan landelijk worden ingevoerd als de derde proef bij de gemeenteraadsverkiezingen dit jaar succesvol verloopt
Positieve trend
Meerdere Kamerleden vroegen zich af of het aantal ongeldige stemmen niet nog te hoog is. Bij de proef in vijf gemeenten bij de Tweede Kamerverkiezingen was dat 0,48 procent, terwijl het landelijke gemiddelde 0,27 procent was. Bij de eerste proef tijdens de Europese Parlementsverkiezingen in 2024 lag het aantal ongeldige stemmen bij de gemeenten die de proef deden op 0,74 procent. Rijkaart ziet dus een positieve trend van een daling van het aantal ongeldige stemmen.
Meer ongeldige stemmen
Silvio Erkens (VVD) en Stephan van Baarle (DENK) wilden van de minister weten welk probleem het kabinet oplost met het nieuwe stembiljet, aangezien het meer ongeldige stemmen oplevert. Volgens de BBB-minister kunnen de stemmen sneller worden geteld, is het overzichtelijker en rustiger op stembureaus. Het biljet is volgens Rijkaart ook makkelijker voor mensen die moeite hebben het huidige grote stembiljet open te vouwen, bijvoorbeeld vanwege een ziekte of beperking.
De Kamercommissie voor het Onderzoek van de Geloofsbrieven zei kort na de verkiezingen al dat het kabinet en de Tweede Kamer snel moeten instemmen met het nieuwe stembiljet.

Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.