Overslaan en naar de inhoud gaan

Meer en meer huishoudens voelen gestegen energieprijzen

De gasprijs op de groothandelsmarkt staat op hoogste stand sinds eind 2022.

Een steelpan op een gaspit.
Een steelpan op een gaspit. - ANP

Steeds meer huishoudens gaan de gestegen energieprijzen voelen. Dat concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van haar Monitor Consumentenmarkt Energie. Er zijn momenteel in Nederland 3,7 miljoen huishoudens met een dynamisch of variabel contract. Ook huishoudens van wie het vaste contract afloopt, merken vanaf dan de hoge energieprijzen. 

‘De gasprijs op de groothandelsmarkt is de afgelopen maand verder gestegen naar 86 euro per megawattuur, de hoogste stand sinds december 2022’, schrijft de ACM.

Warmtenet

Vanaf 1 januari zullen de 700.000 huishoudens die in Nederland op een warmtenet zijn aangesloten ook de hoge prijzen merken. De maximumtarieven voor warmte zijn namelijk gekoppeld aan de gasprijzen en worden drie keer per jaar geïndexeerd. De autoriteit roept warmtebedrijven echter op de tarieven alleen te verhogen ‘als dit ook echt noodzakelijk is vanwege hun kosten’.

ACM verwacht dat een gemiddeld huishouden dat is aangesloten op het warmtenet volgend jaar een kwart meer betaalt voor de levering van warmte. 

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

In lijn met de afgelopen maanden blijft het aantal huishoudens met een vast contract dalen, stelt de toezichthouder. ‘Na afloop van een vast contract komt een consument automatisch op een variabel contract terecht’, legt ACM uit.

De tarieven van de aangeboden vaste contracten voor gas zijn volgens de autoriteit de afgelopen maand met bijna 5 procent gestegen, tot het hoogste niveau sinds de energiecrisis van 2023.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Maak Binnenlands Bestuur uw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe Google-functie bepaalt u nu zelf welke bronnen u als eerste ziet wanneer u zoekt. Zo mist u nooit meer het laatste nieuws van Binnenlands Bestuur.

Voeg Binnenlands Bestuur toe aan Google

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in