‘Ik heb gisteren ook een debat gevoerd met de minister van Klimaat en Groene Groei en het is duidelijk dat er richting het voorjaar een gigantisch financieel gat zit. Erkent de minister dat?’ Aan het woord is PRO-Kamerlid Suzanne Kröger, tijdens een Kamerdebat afgelopen woensdag met woningbouwminister Elanor Boekholt-O’Sullivan. Die laatste zwaait samen met KGG-minister Stientje van Veldhoven de scepter over de warmtetransitie in de bebouwde omgeving. Oftewel: over de invoering van warmtepompen en warmtenetten.
Niet duidelijk waar geld stimulering warmtepomp vandaan komt
De norm vanaf 2029 voor een hybride warmtepomp ligt er. Maar de financiële onderbouwing ontbreekt.
Samen brachten zij recent naar buiten dat het vanaf 2029 voor huishoudens de norm wordt om een slimme, hybride warmtepomp aan te schaffen als de cv-ketel vervangen moet worden. Eerder had het kabinet-Rutte IV deze wens al voor het jaar 2026, maar het kabinet-Schoof had dit weer geschrapt.
Dictaat
Kamerlid Kröger en haar partij PRO zijn voorstander van deze normering van de regelbare, hybride warmtepomp. Vergelijk dit met JA21 en FvD die spreken van een ‘dwangpomp’, of de PVV die praat over een ‘duurzaamheidsdictaat’. De zorg bij een partij als PRO is wel waar de financiering vandaan gaat komen.
‘Ja, dat erken ik’, reageerde minister Boekholt-O’Sullivan woensdag op de vraag naar het financiële gat. ‘Ook de minister van Klimaat en Groene Groei heeft gezegd dat we dat in de voorjaarsnota gaan bespreken.’
Onduidelijk
De norm ligt er dus, maar de financiële onderbouwing is nog niet geregeld. Volgens de woningbouwminister loopt er momenteel een onderzoek naar de terugverdientijd van een investering in een hybride warmtepomp in verschillende huishoudsituaties. De uitkomst wordt onderdeel van de besprekingen rond de voorjaarsbegroting. Tegen die tijd moet ze met Van Veldhoven een plan op tafel hebben.
De woningbouwminister verwees naar een onderzoek uit 2024 van De Nederlandsche Bank, dat uitwees dat het overgrote merendeel van de huiseigenaren een warmtepomp kan financieren. Ofwel dankzij het eigen spaargeld, ofwel dankzij leenmogelijkheden. Maar om een prijsprikkel af te geven zullen er nieuwe subsidies moeten komen, en voor de wat lagere inkomens renteloze leningen vanuit het Nationaal Warmtefonds.
Voorjaar
De besluitvorming over de financiering valt in het voorjaar samen met de dan bredere heroverweging door het kabinet van het klimaatbeleidspakket. Dit wordt de ‘klimaatbesluitvorming’ genoemd. Na de zomer gaat vervolgens een Algemene maatregel van bestuur naar de Tweede Kamer, waarin de precieze normering van warmtepompen wordt beschreven. Er moet namelijk een aanpassing gedaan worden in het Besluit Bouwwerken Leefomgeving.
De normering gaat voorlopig niet gelden voor appartementen (vanwege mogelijk te weinig ruimte voor een warmtepomp) en Verenigingen van Eigenaren (vanwege de ingewikkelde besluitvorming). In de normering wordt uitgegaan van een slimme hybride warmtepomp, die op afstand regelbaar is om te grote pieken in het stroomverbruik te voorkomen.
Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.