Tot en met 2030 zijn in totaal 290.000 ouderenwoningen nodig, voor 215.000 woningen zijn al plannen in ontwikkeling. Om de bouw van 75.000 zorggeschikte woningen en seniorencomplexen te versnellen trekt het kabinet de komende vier jaar 420 miljoen extra uit. Dit blijkt uit de brief van minister Boekholt-O’Sullivan (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg, Jeugd en Sport) aan de Tweede Kamer.
Kabinet trekt 420 miljoen extra uit voor ouderenwoningen
Om de bouw van 75.000 seniorencomplexen te versnellen trekt het kabinet de komende vier jaar 420 miljoen extra uit.
Veel ouderen die vaak een ruime eengezinswoning wonen, willen graag verhuizen naar een andere kleine, zorggeschikte woning of seniorencomplex met gemeenschappelijke ontmoetingsruimte, maar zij ‘zitten klem om dat passend aanbod ontbreekt of omdat het financieel niet aantrekkelijk is’, concludeert minister Boekholt-O’Sullivan in de brief. Om deze doorstroom te bevorderen, worden er nu extra miljoenen uitgetrokken.
Nultredenwoningen
De ouderenwoningen die nu worden gebouwd worden of op de planning staan, zijn met name gelijkvloerse woningen, nultredenwoningen in beleidstaal. Jaarlijks komen er 20.000 van deze woningen bij en daarmee ligt de bouw volgens de ministers ‘op koers’. De bouw van zorggeschikte woningen en seniorenhofjes en -complexen blijft echter flink achter. Deze nieuwe woonvormen vragen meer samenwerking tussen zorg- en woondomein en zijn vaak duurder, stellen de ministers. ‘Gezien de grote vraag naar ouderenwoningen is het zaak dat marktpartijen en woningcorporaties hiermee voortvarend aan de slag gaan.’ Het extra geld moet voor deze versnelling zorgen.
Hypotheekvormen
In de kamerbrief zetten de ministers uiteen wat voor maatregelen er nog meer worden genomen om de bouw van ouderenwoningen te stimuleren. Zo is het ministerie van BZK in overleg met de hypotheeksector om te kijken naar nieuwe mogelijkheden voor ouderen om een ander soort hypothecaire lening, gebaseerd op de overwaarde van de huidige woning, af te sluiten. Nu is het voor ouderen die willen verhuizen vaak lastig om een overbruggingshypotheek te krijgen, ze hebben soms onvoldoende inkomen, terwijl de overwaarde op hun huis vaak groot is.
Renovatie
Gemeenten zijn met de komst van de nieuwe Wet Versterking Regie Volkshuisvesting, die 1 juli in werking is getreden, verplicht om in hun volkshuisvestingplan het aantal en type seniorenwoningen dat gebouwd wordt, te specificeren. De minister benadrukt dat ze ook de renovatie van oudere flats, die geschikt worden gemaakt voor senioren, stimuleren.
De ministers onderstrepen het belang van de creatie van zorgzame gemeenschappen. ‘Een levendige gemeenschap zorgt ervoor dat er een lagere zorg- en ondersteuningsvraag is, zeker als bewoners kunnen worden gestimuleerd hier een rol in te spelen.’ Deze gemeenschappen ontstaan niet vanzelf, stellen de ministers en professionele ondersteuning van 1 à 2 dagen per week kan ‘net dat extra zetje geven. Veel initiatieven voor ontmoetingsruimten bij seniorencomplexen worstelen met tijdelijke financiering. Minister Sterk is daarom van plan om dit beter te regelen in de aanvullende Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg-afspraken, die het komende half jaar verder worden uitgewerkt.
Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.