Netbeheerder Enexis mist capaciteit op het net voor ongeveer 86.000 woningen waarvan de bouw de komende drie jaar moet starten. De netbeheerder kreeg aanvragen voor aansluitingen op het net voor de bouw van zo'n 140.000 nieuwbouwwoningen, maar voor het merendeel van deze woningen is er niet per direct ruimte op het stroomnet. Dat meldt Enexis donderdag.
Enexis heeft voor 86.000 nieuwe woningen niet per direct ruimte
De netbeheerder kreeg aanvragen voor 140.000 nieuwbouwwoningen. Normaal sluit Enexis 25.000 nieuwe huizen per jaar aan.
Overgangsregeling
Het gaat hier om woningen die zijn aangemeld voor de Overgangsregeling Concrete Woningbouw van Enexis, een regeling die bedoeld is om vergevorderde woningbouwprojecten niet in de problemen te brengen nu de Autoriteit Consument en Markt (ACM) bepaald heeft dat kleinverbruikers niet meer standaard een aansluiting krijgen. In aanmerking voor de overgangsregeling kwamen woningen die uiterlijk in maart 2029 gebouwd worden, maar waarvoor nog geen definitief huisnummerbesluit is genomen.
Sinds 1 juli houden netbeheerders namelijk geen ruimte meer gereserveerd op het net voor kleinverbruikers, zoals huishoudens. Een overgangsregeling moest voorkomen dat deze nieuwe regels voor vertraging zouden zorgen bij nieuwbouwprojecten die al ver in ontwikkeling waren.
Balen
Voor 1 juli konden projectontwikkelaars een aanvraag indienen voor woningen waarvan de bouw de komende drie jaar gaat starten. Voor zo'n 54.000 van deze woningen is wel capaciteit beschikbaar. ‘Tegelijkertijd balen we natuurlijk enorm dat we projecten ook niet direct kunnen aansluiten’, reageert CEO Rutger van der Leeuw van Enexis.
Normaal gesproken sluit Enexis ongeveer 25.000 nieuwbouwwoningen per jaar aan, zegt de netbeheerder.
60.000
Naast de aanvragen binnen de overgangsregeling kreeg Enexis ook nog 60.000 reguliere aanvragen voor kleinverbruikaansluitingen, voornamelijk van huishoudens. Fors meer dan normaal, stelt de netbeheerder. Dat zijn zowel aanvragen voor nieuwe aansluitingen als verzwaringen.
Het grote aantal aanvragen toont dat uitbreiding van het elektriciteitsnet noodzakelijk is, stelt Enexis. ‘We gaan er alles aan doen om sneller capaciteit vrij te spelen waar het knelt, maar dat kunnen we niet alleen. We hebben meer flexibiliteit nodig om pieken op het net te verminderen. We moeten het net sneller uitbreiden waar de nood het hoogst is en vanaf het begin netbewust bouwen.’
Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.