Om de klimaatdoelen te halen komt er een 'verstandige' heffing voor bedrijven op de uitstoot van het schadelijke CO2. Het kabinet wil burgers ontzien bij de energierekening
Rutte bereid tot opleggen CO2-heffing aan bedrijven
Om de klimaatdoelen te halen komt er een 'verstandige' heffing voor bedrijven op de uitstoot van het schadelijke CO2. Het kabinet wil…
Tegemoetkoming
Dat maakte premier Mark Rutte bekend. Hij reageerde daarmee op de doorrekening van een reeks klimaatplannen, waaruit blijkt dat vooral de industrie er een forse schep bovenop moet doen om de uitstoot van CO2 terug te dringen. De tegemoetkoming aan oppositiepartijen GroenLinks, SP en PvdA, die voor een CO2-heffing pleiten, komt een week voor de provinciale verkiezingen. Het kabinet lijkt daarbij zijn meerderheid in de Eerste Kamer te verliezen en is dan aangewezen op andere partijen.
Rommel niet doorschuiven
Het kabinet wil nu 'meer balans' bij de verdeling van de lasten van het geplande klimaatakkoord. Het moet eerlijker dan uit de doorrekeningen naar voren is gekomen, aldus de premier. Anders zijn lagere inkomens te veel de dupe. Hun koopkracht zal worden gerepareerd, beloofde hij. Ook is er te veel verschil tussen burgers en bedrijven. De energierekening mag niet te veel bij de huishoudens terechtkomen. De industrie zal een grotere bijdrage moeten leveren om ervoor te zorgen dat in 2030 de uitstoot met 49 procent is teruggebracht ten opzichte van 1990, zoals eerder is afgesproken. 'We willen de rommel die we hebben veroorzaakt niet doorschuiven naar de volgende generatie', aldus Rutte.
Vergroening van industrie
Het kabinet overwoog oorspronkelijk een regeling met subsidies en boetes voor de industrie, maar die 'blijkt onvoldoende te werken.' Met name VVD en CDA voelden niets voor een CO2-heffing, omdat die bedrijven met hogere lasten zou opzadelen. De bedoeling van de CO2-heffing is ervoor te zorgen dat de klimaatdoelen worden gehaald, maar wel zo dat bedrijven niet naar het buitenland vertrekken. 'Je wil niet dat bedrijven weggaan', aldus Rutte. De opbrengst van de belasting wordt straks gebruikt voor vergroening van de industrie. (ANP)
Reacties: 7
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
De kosten worden door de bedrijven voor naar schatting 80% bij de consument dus bij de burger neergelegd. Weer zo'n kulverhaal om je eigen positie bij de verkiezinfen veilig te stellen.
Hhhh de VVD weer met valse beloftes. Net als die 1000 euro van Rutte voor iedereen. En dit jaar zou toch iedereen er op vooruit gaan? Ook zo n valse belofte. Stem nooit meer VVD
Klimaatdoelen. ??? Doen China, Rusland, India, Brazilië, etc ook mee?
Zo doorzichtig deze verkiezingstruc. En toch ben ik bang dat mensen erin trappen. Mij gratis stemadvies: stem nooit (meer) VVD of D'66.
Prima stemadvies en voeg er wat mij betreft maar Groen links Christen unie PvdA en CDA aan toe. DENK hoef ik natuurlijk niet eens te vermelden dat spreekt vanzelf.
Pure volksverlakkerij van Rutte c.s. vanwege de a.s. verkiezingen. Hij flikt dit bovendien niet voor de eerste keer. Energiebelasting dit jaar verlagen is namelijk onuitvoerbaar. Laat je niet bedotten.
Leest Syp Wynia's "Het gasverbod van Samson is nergens goed voor" van 6 april!