De gemiddelde dekkingsgraad van Nederlandse pensioenfondsen is in juli gestegen naar 126 procent, zo blijkt uit de Pensioenthermometer van adviesbureau Aon. Daarmee naderen de fondsen een historisch gunstig niveau, mede dankzij stijgende aandelenmarkten en een lichte rentestijging. Ook de beleidsdekkingsgraad – het gemiddelde van de afgelopen twaalf maanden – ging omhoog, naar 119 procent.
Stijging dekkingsgraden geeft hoop op pensioenverhoging
De dekkingsgraden van de pensioenfondsen staan op hoogste niveau sinds jaren. Bij ambtenarenpensioenfonds ABP steeg die naar 117,5 procent.

Bij ambtenarenpensioenfonds ABP steeg de dekkingsgraad in het tweede kwartaal van 2025 van 115,6 procent naar 117,5 procent. Zorgfonds PFZW liet een vergelijkbare stijging zien. Volgens Frank Driessen, directeur bij Aon Nederland, kan deze stijging leiden tot verbtering van de pensioenen in december 2025. ‘De verhoging van dekkingsgraden zorgt voor extra perspectief om de pensioenen eind 2025 te kunnen verhogen’, aldus Driessen.
Kosten nieuw pensioenstelsel
Het herstel op de financiële markten werd komt vooral door verlaging van belastingen in de Verenigde Staten. Verder kwamen de financiele markten enigszins tot rust doordat Japan en de EU op het laatste moment akkoord gingen met nieuwe Amerikaanse invoerheffingen van 15 procent, waarmee zij hogere tarieven wisten af te wenden.
De overgang naar het nieuwe pensioenstelsel beïnvloedt het beleggingsbeleid van pensioenfondsen al wel. Er zal minder behoefte zijn om renterisico’s af te dekken met langlopende staatsobligaties. Volgens Driessen kan de verwachte massale verkoop van deze obligaties gevolgen hebben voor de koersvorming.
Toch blijft het voor pensioenfondsen, waaronder ABP, essentieel om zorgvuldig af te wegen of een verhoging van de pensioenen gepast is. Daarbij speelt niet alleen de dekkingsgraad, maar ook de kosten die de invoering van het nieuwe pensioenstelsel met zich meebrengt.
Reacties: 1
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Eerlijk gezegd al jaren weinig vertrouwen in de beleggingshorizon van het ABP. Veel (moeten) beleggen in staatsobligaties levert al jaaaaarenlang veel te weinig rendement. Onlangs weer een nieuwe seperd door 250 miljoen te beleggen in SkyNRG, een fabrikant in zgn. duurzame vliegtuigbrandstof gemaakt van palmolie (!) en sojabonen (!). Dit product stoot minstens zoveel CO2 uit als kerozine. Het blijft bij dit pensioenfonds maar steeds dweilen met de kraan open.