Demissionair minister voor Asiel en Migratie Mona Keijzer (BBB) verwacht niet dat de kosten voor noodopvang dit jaar zullen dalen. In 2024 werd ruim 2,3 miljard euro uitgegeven aan nood- en crisisnoodopvang. Het kabinet vindt het zeer onwenselijk dat commerciële partijen veel geld verdienen aan noodopvang, bevestigt Keijzer in reactie op vragen van Tweede Kamerlid Jimmy Dijk (SP).
Kosten noodopvang ruim 2,3 miljard, ‘geen daling dit jaar’
Asielminister Mona Keijzer verwacht dat het aandeel noodopvang in hotels en op boten volgend jaar zal dalen
Dat de kosten niet zullen dalen, ligt volgens Keijzer aan de looptijd van nieuwe reguliere opvanglocaties en een licht stijgende bezetting bij het COA. Tegelijkertijd sluiten veel opvanglocaties doordat kortdurende contracten aflopen, waarna vaak opnieuw wordt uitgeweken naar noodopvang of kortdurende locaties. De asielminister benadrukt dat zij inzet op een zo snel mogelijke afbouw van deze noodopvang.
‘Commerciële beunhazen’
De Tweede Kamer nam in januari en mei moties aan waarin het kabinet wordt opgeroepen een einde te maken aan (de verdienmodellen van) de commerciële noodopvang. Dijk, indiener van de moties, zegt dat asielopvang een verdienmodel is geworden waar ‘commerciële beunhazen miljoenen aan verdienen’. Volgens hem kunnen voldoende structurele opvangplekken honderden miljoenen aan kosten besparen.
Hotels en schepen
Minister Keijzer zegt dat niet precies is vast te stellen met hoeveel commerciële partijen wordt samengewerkt, maar wel hoeveel opvangplekken in hotels en op schepen in gebruik zijn. Op 1 januari 2025 ging het om ruim 19.000 plekken; de bezetting groeide de afgelopen periode sneller dan het aantal reguliere plekken, met name door het oplopende aantal statushouders in de asielopvang. Per 1 november 2025 zijn er 21.000 plekken beschikbaar in hotels en op boten.
Het aantal reguliere opvangplekken stijgt volgens Keijzer geleidelijk van 40.000 nu naar 51.000 op 1 januari 2027. Ze verwacht dat het aandeel noodopvang in hotels en op boten volgend jaar zal dalen.
Onwenselijk
Het kabinet vindt het zeer onwenselijk dat commerciële partijen veel geld verdienen aan noodopvang, bevestigt Keijzer in reactie op vragen van Dijk. Daarom zet zij in op het omzetten van noodopvang naar reguliere locaties, het beperken van de instroom en het bevorderen van de doorstroom van statushouders uit COA-opvang. Via bekostigingsregelingen voor doorstroomlocaties en stimulering van de uitstroom van vergunninghouders beoogt het kabinet het aantal statushouders in de opvang te laten afnemen, en daarmee de noodzaak voor noodopvang.

Reacties: 3
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Gelukkig verdampt die 2,3 miljard niet maar komt het grotendeels ten goede aan slimme ondernemers en de CAO organisatie.
En hieraan:
Recht in Nederland anno 2025. Een moslim gaat werken voor 't COA. Op zijn eerste werkdag wil de vrouwelijke teamleider hem de hand schudden. De moslim weigert want moslim. De moslim wordt op zijn 4e werkdag ontslagen. De moslim stapt naar de rechter want discriminatie. De moslim vangt €34.000.
De kosten van verantwoorde nood- en krisisopvang hangen nauw samen met de omvang van de instroom. Het is daarom om allerlei redenen rond deze opvang urgent om de instroom omlaag te brengen.
Dit is met name mogelijk door de procedures van de zgn. veilige landers (de economische asielzoekers) te versnellen, deze aan de EU-grenzen geen toegang tot EU-landen te bieden en snelle terugkeer naar het land van herkomst te bevorderen. Veilige landers die zonder identiteitsgegevens en dus klandistien zijn binnnengekomen mogen sowieso nooit in aanmerking te komen voor het volgen van een asielprocedure.
De toch klandistien binnengekomen veilige landers behoren in afzonderlijke onderkomens te worden ondergebracht. Er dient bij de opvang geen vermenging te zijn met de opvang van de echte vluchtelingen.
Een meer flexibele uitvoering dan nu al het geval is via de Spreidingwet is pas mogelijk bij een lagere instroom van alle categorieën vluchtelingen Echter zolang deze situatie nog niet aan de orde is dient de Spreidingswet nog volledig van kracht te blijven. Pas als er voldoende 'instroomruimte' is ontstaan kan worden gedacht aan een flexibeler uitvoering van de Spreidingswet.