De provincie Limburg maakt toch geen officieel bezwaar tegen de bouw van een industrie- en bedrijventerrein op een voormalige Britse vliegbasis in het Duitse Elmpt, net over de grens bij Roermond. Limburg is bezorgd over de stikstofuitstoot van het zogeheten Javelin Park en kondigde onlangs aan in beroep te gaan. Daarop komt de provincie nu terug na overleg met de betrokken Duitse overheden. Zo'n stap zou de samenwerking tussen de provincie en de Duitse buren ‘drastisch belemmeren’, zegt gedeputeerde Michael Theuns (CDA).
Limburg slikt kritiek in op Duits plan voor Britse vliegbasis
Gedeputeerde Michael Theuns is bang relatie met Duitse buren te beschadigen.

De provincie vreest schadelijke gevolgen voor de natuur in het Limburgse grensgebied, waaronder Nationaal Park De Meinweg. Het Javelin Park wordt 170 hectare groot en moet onder meer onderdak bieden aan logistieke bedrijven. Op en rond de voormalige start-en-landingsbaan is een energiepark met windturbines gepland. De gemeente Niederkrüchten, waar Elmpt onder valt, is groot voorstander van de plannen en wil dat de bouw zo snel mogelijk begint.
Duitse kritiek
Duitse bestuurders lieten zich eerder kritisch uit over de Limburgse beroepszaak. Burgemeester Karl-Heinz Wassong van Niederkrüchten zei in een persbericht niets te begrijpen van die stap en noemde verdere vertraging van het project onacceptabel. Andreas Coenen, bestuurder van het district Viersen, voegde toe dat ook Limburg kan profiteren van het Javelin Park en dat het beroep het vertrouwen in de samenwerking tussen overheden in het grensgebied schaadt. ‘Wij behouden ons het recht voor om ontwikkelingsprojecten aan de Nederlandse zijde te herzien en indien nodig opnieuw te beoordelen.’
Niet in geding brengen
Volgens Theuns is de band met de Duitsers van groot belang voor de provincie. ‘Uit deze contacten is gebleken dat voortzetting van de beroepsprocedure grensoverschrijdende samenwerking in de toekomst drastisch zou belemmeren. Om deze voor Limburg noodzakelijke grensoverschrijdende samenwerking niet verder in het geding te brengen zal Gedeputeerde Staten de beroepsprocedure niet verder zetten.’
Ook milieuorganisaties zijn bezorgd over de Duitse bouwplannen en zijn juridische procedures gestart. De Natuur- en Milieufederatie Limburg heeft eveneens een zienswijze ingediend. Een rechter in Münster legde de bouw van het terrein dit voorjaar stil, omdat in de plannen onvoldoende is aangetoond hoe beschermde vogelsoorten en andere natuur in het gebied ontzien worden. Een Duitse milieuclub had de zaak aangespannen.
Reacties: 1
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Leidend behoort te zijn of de plannen passen binnen de vigerende wetgeving in Duitsland en in de Europese Unie.