Scholieren op het Amsterdamse IJburg mogen geen 2 meter hoge windmolen bouwen, die gebruikt zou gaan worden als lesmateriaal. De provincie Noord-Holland geeft daarvoor geen toestemming, omdat het een verbod heeft aangekondigd op de bouw van nieuwe windmolens op land. Voor de school kan geen uitzondering worden gemaakt.
Windmolenverbod treft educatief minimolentje
Scholieren in Amsterdam mogen niet doorgaan met hun plan om een 2 meter hoge windmolen te bouwen. De provincie Noord-Holland heeft namelijk…
Horizonvervuiling
,,In afwachting van een definitief besluit, vermoedelijk nog dit jaar, komen er geen nieuwe windmolens bij'', aldus een woordvoerder. De provincie kondigde begin juli al aan geen nieuwe vergunningen meer af te geven voor de bouw van nieuwe windparken. Horizonvervuiling is daarvoor een belangrijk argument. Er moet volgens de provincie ook worden gekeken naar het belang van bijvoorbeeld de kwaliteit van de leefomgeving, landschap en cultuurhistorie.
Groei
Windenergie is in Noord-Holland de afgelopen jaren stormachtig gegroeid. Er staan nu zo'n 300 windmolens in de provincie. Noord-Holland wil nu inzetten op andere vormen van duurzame energie, zoals wind op zee en zonne-energie. De enige uitzondering wat de bouw van windmolens betreft, is een windmolenpark bij Wieringermeer. Daarover waren met het Rijk al afspraken gemaakt.
Reacties: 8
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Hoe haal je het in je hoofd om voor een molentje van twee meter hoog toestemming aan de provincie te vragen? Dat is een garantie voor problemen. Dat molentje komt nauwelijks boven de schutting uit, het is zelfs maar de vraag of er überhaupt een vergunning voor nodig is.
Het wachten is overigens op een Stichting Tot Behoud van Hoogspanningsmasten & Windmolens in het Nederlandse Lanschap.
En het gaat om onderwijs? Juist dat is belangrijk! Laat die school toch een windmolen bouwen, het is geen schoolplein vol molens.
De reactie van de provincie is overdreven; een 2 meter hoge lesturbine kun je niet gelijkschakelen met het beleid voor de grote windturbines. Over dat beleid is het laatste woord nog niet gezegd, omdat Noord-Holland met z'n strikte opstelling andere provincies onder druk zet. Maar de afwijzing voor de schoolturbine is hoe dan ook overdreven en onnodig. Dat gaat om een miniwindturbine. Wellicht gelden daar zelfs versoepelde regels voor.
Een rede te meer om provincies direct weg te schrappen. Wat een bureaucratische instanties zeg. Weg ermee dan kun je heel veel geld besparen.
Die Nederlandse regeldrif neemt zo langzamerhand onthutsende vormen aan.
Maar wie gaat zo'n provincie dan ook tippen dat voor een onderwijsproject een molentje van 2 meter hoog gebouwd gaat worden?
In het Besluit Omgevingsrecht (Bor), bijlage 1, onderdeel C blijven onder categorie 20.2 windmolens/turbines met een rotordiameter kleiner dan 2 meter buiten beschouwing en zijn dus niet Wm-plichtig. Het lijkt me sterk dat de provincie dat zomaar kan overrulen! Dus geen enkele belemmering om aan de slag te gaan.
Het standpunt van de provincie is gebaseerd op horizonvervuiling. Kan ik snappen nu de commerciele windmolens steeds hoger worden. Maar een molentje van 2 meter hoog dat door leerlingen of studenten in elkaar wordt geflanst, kan toch nooit de horizon vervuilen.
Dit was een verkiezingsstunt van het CDA om te laten zien hoe krachtig ze nog zijn.
Krachtig in het koeioneren van burgers.