De Zwolse gemeenteraad wil de deur openen voor een coffeeshop zonder winstoogmerk. Als de stad in de toekomst een vijfde vergunning verleent, moet ook een stichting kunnen meedingen naar de exploitatie. Een meerderheid stemde vorige week in met een motie van D66 en GroenLinks die deze mogelijkheid opneemt in het nieuwe coffeeshopbeleid, meldt De Stentor.
Zwolse raad wil wiet zonder winst
Door ook een stichting in aanmerking te laten komen voor een coffeeshopvergunning, kan de winst naar maatschappelijke doelen vloeien.
Natuurlijke personen
Tot nu toe konden alleen natuurlijke personen een vergunning aanvragen wanneer de aanbesteding opnieuw wordt opengesteld. Met de aangenomen motie krijgt het college de opdracht om in het beleid, dat later dit jaar wordt verwacht, ook een stichtingsvorm serieus uit te werken.
Maatschappelijke doelen
In dat model vloeit de winst uit de verkoop van cannabis niet naar een individuele eigenaar, maar naar maatschappelijke doelen, zoals preventie en voorlichting over middelengebruik. Volgens de indieners is dat logisch, omdat preventie nu grotendeels uit publieke middelen wordt bekostigd, terwijl coffeeshops direct profiteren van cannabisconsumptie. GroenLinks-raadslid Riemer van Beem stelde eerder dat de raad liever de samenleving versterkt dan één ondernemer rijker maakt.
Principieel onjuist
Burgemeester Peter Snijders is kritisch. Hij noemde het in een eerder debat principieel onjuist om inkomsten uit de verkoop van een ongezond product te bestemmen voor maatschappelijke doelen.
Er zijn in Zwolle geen plannen om op korte termijn een extra coffeeshop toe te staan. Maar als het zo ver gaat komen, wil de gemeenteraad nadrukkelijk dat exploitatie zonder winstoogmerk tot de mogelijkheden gaat behoren.

Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.