Op basis van berichtgeving van de Volkskrant overweegt de Nederlandse rijksoverheid het gebruik van X aanzienlijk terug te schroeven. Aanleiding is een intern ambtelijk memo waarin zorgen worden geuit over desinformatie, haatdragende uitingen en mogelijk strijdige inhoud op het platform.
Topambtenaren adviseren rijksoverheid van X te vertrekken
kabinet beslist vermoedelijk na de zomer over toekomst van overheidsaccounts op X.
Volgens de krant stellen topambtenaren dat X sinds de overname door Elon Musk in 2022 sterk is veranderd. In het memo wordt gewezen op afgenomen moderatie en aanpassingen aan het algoritme, die volgens de ambtenaren hebben geleid tot een toename van onder meer racisme, antisemitisme, discriminatie en misogynie.
Strafbare content
De ambtenaren zouden concluderen dat het gebruik van X door de overheid moeilijk verenigbaar is met het uitgangspunt dat de overheid zich aan eigen wet- en regelgeving houdt en burgers niet blootstelt aan schadelijke of strafbare content.
De discussie volgt op een onderzoeksartikelvan de Volkskrant naar berichten aan politici op X in de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen. De krant meldde daarbij tientallen bedreigingen, gevallen van opruiing en haatzaaiende berichten te hebben aangetroffen. De krant analyseerde ruim 80 duizend X-berichten geplaatst als reactie op landelijke politici in de verkiezingsweek. Zo'n 22 duizend berichten waren gericht op het kleineren, vernederen, intimideren of bedreigen van hen of anderen.
Crisiscommunicatie
Als het kabinet het ambtelijke advies overneemt, kan dat gevolgen hebben voor zowel de accounts van ministeries als die van bewindspersonen. Volgens de berichtgeving wordt overwogen om sommige accounts volledig stop te zetten en andere alleen nog in specifieke situaties te gebruiken, zoals bij crisiscommunicatie of internationale diplomatie.
Tegelijkertijd erkennen de ambtenaren volgens de Volkskrant dat een vertrek van X ook nadelen kan hebben, bijvoorbeeld doordat het kan worden gezien als een terugtrekking uit het publieke debat of omdat bepaalde doelgroepen moeilijker bereikbaar worden. Een definitief besluit van het kabinet wordt volgens de Volkskrant naar verwachting pas na de zomer genomen.
Reacties: 4
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
"De ambtenaren zouden concluderen dat het gebruik van X door de overheid moeilijk verenigbaar is met het uitgangspunt dat de overheid zich aan eigen wet- en regelgeving houdt en burgers niet blootstelt aan schadelijke of strafbare content."
Sorry, maar onze politici lijken zelf de grootste verspreider van nepnieuws en worden daarop op X aangesproken omdat daar zoveel kennis aanwezig is op allerlei gebied. Kunnen we het nog hebben over de manier waarop dat gaat, die is niet altijd correct maar dat is op FB ook niet het geval. Wie niet-kloppende berichten verspreidt kan tegenwoordig wat terug verwachten.
'daarop op X aangesproken omdat daar zoveel kennis aanwezig is op allerlei gebied.'
Deze uitspraak is echt hilarisch. De gemiddelde tweet die ongeveer van de strekking 'DOMME WEF-SLAAF, OMVOLKING!1!1!!' is getuigt inderdaad van zeer, echt ik bedoel zeer veel kennis.
'Zomertijd komkommertijd' bij deze 'topambtenaren'?
Want dat de overheid niets te zoeken heeft op social media, zoals Twitter/X, die discussie loopt al vele jaren.
Inmiddels zijn politici verslaafd aan die platforms. En zelfs ook ambtenaren die menen dat ze het recht hebben hun persoonlijke opvattingen daar te ventileren.
Inmiddels zijn deze media van discutabel verworden tot toxic.
Dat de genoemde groeperingen zich in hun meningsuiting nu verschuilen achter drogredenen zoals Musk en Trump is tekenend.
Dat het vertrouwen van de burger in de overheid stelselmatig afneemt is genoegzaam bekend.
Wellicht kunnen deze 'topambtenaren' zich, in plaats van oud nieuws en waan van de dag, gewoon weer concentreren op hun eigen portefeuille? Dat blijkt al moeilijk genoeg.
Overheidscommunicatie is overigens een zeer belangrijk onderwerp en daar hoort ook de juiste keuze voor een bepaald medium bij. Tegenwoordig kan je jongeren via de ouderwetse lineaire media niet meer bereiken dus moet je op meer plekken aanwezig zijn om in contact te kunnen zijn.
Overigens is X meer het medium van de wappie/tokkie/gekkies tegenwoordig dus groot gelijk dat ze daar ASAP weggaan, inclusief alle losse politici.