Net als vorig jaar staat Nederland dit jaar op de achtste plaats in de eGovernment Benchmark, een jaarlijks onderzoek in opdracht van de Europese Commissie, uitgevoerd door Capgemini, Sogeti en IDC. Nederland doet het vooral goed op cybersecurity.
Nederland goed in digitale dienstverlening, wel afhankelijk
Op de eGovernment Benchmark 2026 neemt Nederland een achtste plek in.
Met name op het gebied van cybersecurity is Nederland een koploper, blijkt uit de eGovernment Benchmark 2026. Met een score van 79,7 van de 100 punten doet de overheid het aanzienlijk beter op het gebied van veiligheid dan het gemiddelde van de Europese Unie, dat op 46,6 ligt. Deze koppositie is het resultaat van langdurige inspanningen om moderne beveiligingsstandaarden te implementeren.
Als je alleen naar lidstaten met meer dan 15 miljoen inwoners kijkt, zoals de overheidswebsite Digitale Overheid doet, dan is Nederland koploper op het gebied van digitale dienstverlening.
Digitaal afhankelijker dan gemiddeld
Zorgpunten zijn er ook. Zo is Nederland bovengemiddeld digitaal afhankelijk van niet-Europese aanbieders. Meer dan de helft (56 procent) van de Nederlandse overheidswebsites draait op infrastructuur van niet‑Europese aanbieders. EU-breed gaat het om een derde van de overheidswebsites.
Meer dan de helft (56 procent) van de Nederlandse overheidswebsites draait op infrastructuur van niet‑Europese aanbieders.
Grensoverschrijdende dienstverlening blijft achter
Alle lidstaten bewegen zich in de richting van de doelen die in het kader van het Digital Decade zijn gesteld. Vaak gaat de nationale dienstverlening wel goed, maar lukt het nog niet om dezelfde dienst grensoverschrijdend aan te bieden. Nationale diensten moeten ook toegankelijk worden voor internationale gebruikers. Dat vraagt om oplossingen als de EDI-wallet en het kunnen uitwisselen van diploma’s en persoonlijke documenten. Net als vorig jaar hebben alle EU-lidstaten op dit terrein nog een been bij te trekken.
Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.