Grip verliezen
Dit stelt Erik van Zegveld, managing consultant bij Verdonck, Klooster & Associates. 'De traditionele manager is gewend om op aanwezigheid te sturen en niet op resultaat. Medewerkers moeten van negen tot vijf achter hun bureau zitten, ondanks het feit dat managers weten dat medewerkers vaak het best functioneren bij enige vorm van vrijheid. De manager houdt het nieuwe werken zo vaak tegen, omdat hij dan de grip verliest.'
Inititatieven in kiem gesmoord
Nieuwe ideeën binnen de organisatie worden zo in de kiem gesmoord. Volgens Van Zegveld houden de managers juist controle wanneer zij meevaren op deze beweging. Gemotiveerde medewerkers zijn bereid om hard te werken. Medewerkers worden met het nieuwe werken gestimuleerd om meer resultaat te behalen, omdat ze zelf aan de wieg staan van initiatieven.
'Zachte' aansturing
Erik van Zegveld: 'De nieuwe manager moet het nieuwe werken stimuleren en er grip op houden, door nieuwe vaardigheden te ontwikkelen. Harde aansturing moet plaats maken voor ‘zachte’ aansturing waar in overleg creatieve doelstellingen worden bepaald. Loslaten is een essentiële vaardigheid die elke manager moet beheersen.'
Vrouw
De nieuwe manager moet zich betrokken tonen door vrijheid te geven, flexibel te zijn en mee durven denken met zijn mensen. Maar tegelijkertijd moet de nieuwe manager resultaatgericht zijn en snel te kunnen schakelen tussen werkvormen. En op basis van dat nieuwe functieprofiel zou je kunnen concluderen, dat de nieuwe manager steeds vaker een vrouw is.
Het nieuwe werken vraagt om een nieuwe manager
De traditionele manager mist essentiële vaardigheden om medewerkers te ondersteunen bij het nieuwe werken. Het nieuwe werken rekent af…
Vrouw
De nieuwe manager moet zich betrokken tonen door vrijheid te geven, flexibel te zijn en mee durven denken met zijn mensen. Maar tegelijkertijd moet de nieuwe manager resultaatgericht zijn en snel te kunnen schakelen tussen werkvormen. En op basis van dat nieuwe functieprofiel zou je kunnen concluderen, dat de nieuwe manager steeds vaker een vrouw is.
De nieuwe manager moet zich betrokken tonen door vrijheid te geven, flexibel te zijn en mee durven denken met zijn mensen. Maar tegelijkertijd moet de nieuwe manager resultaatgericht zijn en snel te kunnen schakelen tussen werkvormen. En op basis van dat nieuwe functieprofiel zou je kunnen concluderen, dat de nieuwe manager steeds vaker een vrouw is.
Reacties: 3
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Ik denk dat de stelling van Erik juist is, maar dat de onderbouwing de verkeerde is. Het nieuwe werken zit niet zo zeer in de competenties van de manager. De beschreven "oude" manager deed het met het oude werken ook al niet goed. Output sturing is sinds jaar en dag de moeilijkste manier van managen en weinigen gegeven om dat goed in de praktijk te brengen. .
De essentie van het nieuwe werken zit hem in de toepassing van nieuwe methoden en technieken (hard en zacht) om tot resultaten te komen. Het valt terug op de kennis en professionaliteit van de medewerkers. 5 minuten op een dag samen brainstormen om vervolgens exact te weten wat je de rest van de week moet doen is niet velen gegeven.
De manager moet dus 2 dingen goed beheersen: 1e. De selectie van de juiste mensen voor de juiste job. 2e. De keuze van de goede methoden, technieken en middelen (zacht en hard) om maximaal gebruik te maken van de huidige stand van de technologie.
En dan kom je nog behoorlijk wat dinosaurussen tegen in de gemiddelde overheid organisatie die je het nieuwe werken om politieke / financiele redenen onmogelijk willen maken. Een goeie sponsor vinden is dus uitdaging 3.
De conclusie dat een vrouw dan beter past is voor rekening van Erik. Mannelijke managers passen ook uitstekend in het profiel.
@Willem: Uiteraard is het nieuwe werken veel meer dan alleen een nieuwe manager, dat ben ik zeker met je eens. En die nieuwe manager moet zich, net als zijn medewerkers allerlei nieuwe methoden en technieken aanleren.
Maar het nieuwe werken vraagt daarnaast ook om nieuwe vaardigheden, dat is wat ik hier bepleit. En eens, de vaardigheid van sturen op resultaten was altijd al handig geweest, ook bij het oude werken, maar is voor het succes van het nieuwe werken een vereiste. Anders werkt het namelijk niet. Vandaar de aandacht voor dat argument.
De zachte vaardigheden zijn nodig om mensen meer creatief en met anderen tot oplossingen te komen in plaats van sturing van bovenaf. En dat is voor oude managers, zeker de dino's zoals je zelf zegt, nog knap lastig. Die zachte vaardigheden zijn over het algemeen bij vrouwen meer van nature aanwezig dan bij mannen. Maar ik zeg met nadruk, over het algemeen, ik zou de mannen wel hoop willen blijven geven :-)
Volgens mij zijn we het op hoofdlijnen eens met elkaar, maar uiteraard is de scope van het nieuwe werken veel breder dan het hier beschreven deel over de nieuwe manager.
Bij het 'nieuwe' en in mijn ogen vooral anders leren managen gaat het om het organiseren van Functionele Betrokkenheid en Emotionele Betrokkenheid. Het leren jongleren en balanceren met Matriarchale en Patriarchale technieken dus.
Servant Leadership of ook wel hostmanship genoemd zij n daarvan bekende inzichten.
Een business stijl die al mede eeuwenlang wordt toegepast in de internationale hospitality en hotel business.
Je hoeft niet altijd het wiel opnieuw uit te vinden. Maak gebruik van succesfactoren die haar waarde ruimschoots heeft bewezen. Deze managementstijl zouden goed passen in de financiele, banquaire en de wereld van Care & Cure.
Het is in feite eenvoudig om te leren. Het leerproces begint bij jezelf.
Fons Bitter
Consul in gastvrijheidmanagement