Máxima niet welkom in Paleis van Justitie
Een aantal rechters heeft ernstige bezwaren tegen de aanwezigheid van koningin Màxima op het staatsieportret in de rechtszaal. Traditioneel is die plek namelijk alleen bedoeld voor het regerend staatshoofd, koning Willem Alexander.
Drie staatsieportretten van koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn verwijderd uit drie grote zittingszalen van de rechtbank in het Paleis van Justitie in Den Haag. Dat gebeurde na bezwaren van rechters. Zij vinden dat zij alleen recht horen te spreken uit naam van de koning. Maxima is wel koningin maar formeel niet het staatshoofd.
,,De rechters hechten aan traditie’’, zo zegt een woordvoerder van de rechtbank, die dinsdag berichtgeving hierover van het AD bevestigt. ,,Ze volgen de formele lijn om uitspraken te doen in naam van het staatshoofd, ook al is dat al jaren niet meer wettelijk vastgelegd.’’
Keuze
De portretten werden na de troonswisseling opgehangen ter vervanging van het portret van Beatrix. Er viel wat te kiezen, want de Rijksvoorlichtingsdienst had ook portretten laten maken waar de nieuwe koning alleen op staat. Hoeveel rechters bezwaar hebben gemaakt is niet duidelijk.
Lege wanden
In afwachting van een beslissing welk portret er definitief komt te hangen, zijn de wanden nu leeg. Er kan eventueel ook worden gekozen voor een kunstwerk waar koning Willem-Alexander op staat.
In de kleinere rechtbankzalen in het Paleis van Justitie hingen geen portretten. De zalen van het gerechtshof, dat ook in het Paleis zit, waren al voorzien van portretten waarop alleen de koning staat.
Voelen wat er bij het volk leeft betekent nog helemaal niet dat je werkende oplossingen voor elkaar krijgt. Integendeel, zou ik haast zeggen. Het volk wil brood en spelen (gratis geld, heet dat tegenwoordig), maar realiseert zich niet dat we al vele jaren teveel gratis brood en spelen hebben gehad