De Omgevingsdienst Achterhoek en Omgevingsdienst Veluwe starten een traject om samen verder te gaan als één omgevingsdienst voor de hele regio. Het algemeen bestuur van de Achterhoekse dienst gaf hiervoor vorige week groen licht. Oud-directeur Petra van Oosterbosch is sceptisch.
Omgevingsdiensten Achterhoek en Veluwe willen fuseren
De tien Achterhoekse gemeenten steunen het onderzoek naar een fusie met de Veluwe

Een belangrijk uitgangspunt voor beide besturen is dat de nieuwe organisatie stevig in de regio’s verankerd blijft. ‘Hiermee blijft de omgevingsdienst altijd dicht bij inwoners, bedrijven en gemeenten staan’, aldus beide omgevingsdiensten.
Lokale kennis en kunde
Toch klinkt er ook kritiek. Petra van Oosterbosch, tot 1 juni directeur van de Omgevingsdienst Achterhoek, waarschuwt dat een fusie ten koste gaat van lokale kennis en kunde. Zij ziet liever dat de Achterhoekse gemeenten extra miljoenen euro’s investeren in een eigen robuuste omgevingsdienst. Een dienst die volgens haar al goede contacten heeft met bijvoorbeeld bedrijven in de streek.
‘Schaalvoordelen’
Die koers wordt echter niet gevolgd. De tien Achterhoekse gemeenten steunen het onderzoek naar een fusie met de Veluwe. Zo wijst Montferland op ‘schaalvoordelen’ en het ‘versterken van de slagkracht van de dienst’. Een fusie is de ‘beste balans tussen regionale samenwerking en lokale belangen’.
Gedwongen ontslagen
De komende maanden wordt de fusie verder uitgewerkt; volgend jaar moet er een plan van aanpak liggen. Dit najaar wordt eerst een intentieverklaring door de Achterhoekse gemeenteraden behandeld. Van gedwongen ontslagen bij de Achterhoekse dienst is in ieder geval geen sprake. Integendeel: ‘Er zijn eerder meer mensen nodig om te voldoen aan alle eisen die het Rijk stelt aan omgevingsdiensten’, zegt een woordvoerder tegen de Gelderlander.
Gebundelde krachten
De huidige directeur van de Omgevingsdienst Achterhoek, Jasper Verstand, is een stuk positiever over de gevolgen van de fusie dan zijn voorganger: ‘We brengen de kennis en expertise van twee sterke organisaties samen. Met gebundelde krachten kunnen we de dienstverlening aan gemeenten, bedrijven en inwoners nog beter maken. Zo dragen we gezamenlijk zorg voor een schone, veilige en duurzame omgeving in de Achterhoek en de Veluwe.’ Directeur Menno van Dam van Omgevingsdienst Veluwe beaamt dit: ‘We gaan voor een gedegen en gedragen proces met oog voor de lokale politiek, waarbij we blijven luisteren naar alle partijen’.
De Omgevingsdienst Achterhoek is een samenwerkingsverband van tien gemeenten. Bij de dienst op de Veluwe zijn twaalf gemeenten aangesloten.
Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.