Als het aan de gemeenteraden van Best en Oirschot ligt, fuseren de gemeenten per 1 januari 2028. Ze zijn akkoord met het herindelingsontwerp, meldt het Eindhovens Dagblad (ED). Als er vanuit de inwoners geen grote bezwaren meer zijn, stemmen de raden in maart definitief in.
Gemeenteraden Best en Oirschot stemmen in met fusie per 2028
Het herindelingsontwerp wordt nu ter inzage gelegd
‘Verbindende’ naam
In twee gelijktijdig gehouden vergaderingen bespraken de gemeenteraden van Best en Oirschot dinsdagavond de fusieplannen en het proces dat gevolgd is. In Oirschot stemde alleen raadslid Kees Timmermans van De Gewone Man (DGM) tegen het voorstel. De nieuwe naam Best-Oirschot voldoet volgens hem niet aan de vooraf opgestelde criteria. ‘De naam moet verbindend zijn, maar verwijst nu alleen naar de twee grootste kernen; er is totaal geen verwijzing naar de vier kleinere kernen’, aldus Timmermans.
‘Hoewel eerder bleek dat de financiële risico’s van de fusie nihil zijn, oordeelt het raadslid dat de twee gemeenten onderling te veel verschillen. Al zijn partijgenoten plus alle andere raadsleden stemden wél voor het herindelingsontwerp’, schrijft ED.
Brainportregio
Raadslid Joris van de Loo (VVD) is wel voorstander. ‘Als groene monumentale toegangspoort tot de Brainportregio moeten we niet aan de zijlijn staan”, zei hij. ‘We moeten onze belangen vertegenwoordigen. Dat kan als we onze krachten verenigen met Best.’Onderkant formulier
Bemensing
Volgens ED hopen de gemeenteraden dat de nieuwe gemeentelijke organisatie van Best-Oirschot beter bemenst zal zijn om de grote opgaven in deze regio aan te kunnen. ‘Wel vroegen meerdere fracties om daarbij nu al rekening te houden met de werkdruk bij de medewerkers en hen in aanloop naar die nieuwe organisatie niet te overbelasten’, is te lezen in het dagblad.
Autosnelwegen
Beide gemeenteraden lieten nog wel aanpassen dat Best en Oirschot ‘strategisch gepositioneerd aan de A2 en de A58’ zijn. ED schrijft: ‘Zij zien dat hun positie als ‘toegangspoort’ tot de Brainportregio steeds prominenter wordt door onder meer de ontwikkeling van een ASML-campus langs de A58 en N2 bij Eindhoven. Best en Oirschot pleiten daarom voor verbreding van de A58 ter hoogte van Oirschot.’
Het herindelingsontwerp wordt nu ter inzage gelegd. Eventuele zienswijzen van inwoners worden meegewogen, waarna de gemeenteraden in maart definitief instemmen of alsnog afzien van een fusie.

Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.