Overslaan en naar de inhoud gaan

Kabinet: per 2026 eigen bijdrage jeugdzorg

Een eigen bijdrage stond al als optie in het regeerakkoord van Rutte-IV.

Maarten van Ooijen
Maarten van Ooijen Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport tijdens het commissiedebat over de jeugdzorg, donderdag 20 april. − Robin Utrecht/ANP

Het demissionaire kabinet komt in augustus met een wetsvoorstel voor een eigen bijdrage in de jeugdzorg. Dat staat in de vandaag verschenen Voorjaarsnota. Het ministerie van VWS start parallel de internetconsultatie en uitvoeringstoetsen, die voor het einde van het jaar zijn afgerond. De eigen bijdrage moet op 1 januari 2026 ingaan.  

De maatregelen worden alvast voorbereid zodat een nieuw kabinet ermee aan de slag zou kunnen. Hoe een eigen bijdrage eruit kan zien, moet nog worden uitgewerkt. Zo kan die inkomensafhankelijk worden gemaakt of een maximum aan worden gekoppeld. Als die bijdrage inkomensafhankelijk zou worden en maximaal 1500 euro per huishouden zal zijn, kan dat 270 miljoen euro opleveren. Een eigen bijdrage stond al als optie in het regeerakkoord van Rutte-IV.  

Gevoelig

Een eigen bijdrage voor de jeugdzorg ligt bijzonder gevoelig. Een flink deel van de Tweede Kamer keerde zich in debatten al tegen deze maatregel. Branchevereniging Jeugdzorg Nederland is eveneens tegen en vreest zorgmijding. ‘Dit gaat ten koste van de toegankelijkheid van Jeugdzorg’, zegt Leon Noorlander, directeur Jeugdzorg Nederland. Als kwetsbare gezinnen en kinderen vanwege de financiële drempel zorg gaan mijden, leidt dat volgens Noorlander tot ‘een verergering van problemen’ en zullen er op termijn ‘meer zware vormen van zorg nodig zijn.’

Geestelijke gezondheidszorg

Ook vakbond FNV Jeugdzorg vreest zorgmijders en noemt de eigen bijdrage ‘onbestaanbaar’. ‘In de geestelijke gezondheidszorg (ggz) werd ook een tijdje een eigen bijdrage gevraagd en het bleek dat mensen zorg gingen uitstellen. Daar is blijkbaar niet van geleerd’, zegt bestuurder Maaike van der Aar. Ook staan de maatregelen volgens haar ver af van de praktijk, bijvoorbeeld in het geval dat kinderen hulp vragen zonder dat ouders daarvan weten. ‘Valt de rekening toch bij hen op de mat als een meisje langskomt, omdat ze zwanger is of mishandeld wordt’?, vraagt Van der Aar zich hardop af. Ook zijn ouders of verzorgers van jongeren soms niet in beeld. ‘Het kabinet zou deze kinderen juist moeten beschermen.’

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Hielco Wiersma

De primaire verantwoordelijkheid van kinderen ligt bij de ouders. Vooral die moeten hun kinderen in eerste instantie zelf beschermen.
Er wordt te gemakkelijk teveel op het bordje van de Overheid gelegd. Hierdoor zijn de belastingen inmiddels tot ongekende hoogten zijn gestegen.

Op 16 april 2024, 10:34

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

ad comes here

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in