Haarlemmers die een kamer verhuren aan een voormalig dakloze kunnen vanaf deze zomer rekenen op een eenmalige financiële vergoeding. De gemeente Haarlem keert een bedrag van 1.000 euro uit aan hospita’s die woonruimte beschikbaar stellen, zo meldt het Noordhollands Dagblad.
Haarlem betaalt hospita’s 1.000 euro voor opvang ex-daklozen
Voorwaarde is dat de huurder uit Haarlem komt en minimaal negen maanden onderdak krijgt

Rechtse meerderheid
Deze zogeheten ‘barmhartigheidsbonus’ is in 2019 bedacht door toenmalig GroenLinks-Kamerlid Wim-Jan Renkema. Hij stelde destijds voor om hospita’s 1.700 euro te geven als zij een woningzoekende uit de opvang of van de straat in huis namen. Het plan werd echter verworpen door een rechtse meerderheid in de Tweede Kamer.
Nieuw leven
De barmhartigheidsbonus werd in juli 2024 nieuw leven ingeblazen door het Haarlemse raadslid Dion Heinis (PvdA). Volgens het dagblad wist hij vorig jaar een motie door de gemeenteraad te loodsen die dat idee omzet in een concreet plan.
Experiment
Deze week heeft verantwoordelijk wethouder Diana van Loenen (PvdA) bekendgemaakt dat de gemeente Haarlem het plan daadwerkelijk gaat uitvoeren. Vooralsnog gaat het om een experiment, schrijft het Noordhollands Dagblad. ‘Het doel van de pilot is om Haarlemmers te motiveren een kamer te verhuren aan iemand uit de doelgroep’, aldus Van Loenen in de krant. De gemeente wil daarmee niet alleen extra woonruimte creëren voor kwetsbare inwoners, maar ook de druk op de wachtlijst voor maatschappelijke opvang verlichten.
Tachtig bonussen
Voor de bonus zijn twee verschillende programma’s beschikbaar: ‘Onder de pannen’ en ‘Kamers met aandacht’. Aan welke van de twee wordt deelgenomen maakt niet uit. Zolang de huurder maar uit Haarlem komt en minstens negen maanden onderdak krijgt. De komende twee jaar kunnen er maximaal tachtig bonussen worden uitgekeerd.
In juli 2026 wordt bepaald of het experiment is geslaagd.
Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.