Het Openbaar Ministerie (OM) had moeten afzien van de vervolging van een zogenoemde buitenslaper in Utrecht, oordeelt de rechter. Die noemt de beslissing om de Roemeense man strafrechtelijk te vervolgen ‘onevenredig en willekeurig’.
OM had buitenslaper niet mogen vervolgen, oordeelt rechter
Het OM had moeten afzien van de vervolging van een zogenoemde buitenslaper in Utrecht, oordeelt de rechter.
Eerst hulp en opvang
De verdachte zonder vaste woon- of verblijfplaats werd in november 2024 door de politie 's nachts slapend aangetroffen onder een brug. Buiten slapen is in Utrecht verboden, maar de gemeenteraad heeft vorig jaar de toelichting van de Algemene Plaatselijke Verordening op dit verbod gewijzigd. Er staat nu in dat buitenslapers allereerst hulp en opvang moeten worden aangeboden en dat handhaving vooral moet worden ingezet op plaatsen waar het buiten slapen leidt tot onveilige situaties of aanhoudende overlast.
‘Kapstok’
Strafvervolging moet alleen worden ingezet als 'kapstok' voor hulpverlening, zo schetst de kantonrechter de intentie van de gemeenteraad. Daarvan is volgens hem in dit geval geen sprake, temeer omdat de man inmiddels niet meer in beeld is. Uit het dossier blijkt ook niet dat de verdachte zorgde voor overlast of een verstoring van de openbare orde.

Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.