Als plannen van de overheid doorgaan, worden burgers niet voldoende beschermd tegen de politie, wanneer die online informatie over hen opzoekt. De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, vindt dat een wetsvoorstel over het verzamelen van gegevens door de politie tekortschiet.
‘Burgers onvoldoende beschermd tegen online speuren politie’
Burgers worden niet goed genoeg beschermd tegen rechercheurs die online informatie over hen opzoeken, stelt de Autoriteit Persoonsgegevens.
Demonstreren
Met het wetsvoorstel zou de politie geautomatiseerd informatie over mensen kunnen verzamelen die online te vinden is. Zo kunnen agenten bijvoorbeeld inschatten of iemand wil demonstreren. Volgens de AP is niet goed vastgelegd ‘dat een zoekopdracht voldoende beperkt moet zijn en welke online bronnen (internet, sociale media) het geautomatiseerde systeem van de politie mag doorzoeken’. Ook vindt de waakhond dat onduidelijk is ‘hoe ver de politie mag terugkijken in iemands leven’.
Grootschalig en ongericht
AP-voorzitter Aleid Wolfsen waarschuwt dat het wetsvoorstel ‘de deur te ver openzet voor grootschalige en ongerichte online monitoring van burgers’. Als de politie automatisch informatie binnenhaalt, kan dat volgens hem ‘ertoe leiden dat steeds dezelfde personen of groepen structureel onder een vergrootglas komen te liggen, zonder dat daar een concrete aanleiding voor is’, maar Wolfsen licht dat niet verder toe.
Openbare orde
De toezichthouder waarschuwde vorige week dat een speciaal politieteam onvoldoende wettelijke basis heeft om informatie over mensen te verzamelen. Het Team Openbare Orde Inlichtingen (TOOI) vergaart heimelijke informatie over mensen die eerder betrokken waren bij ongeregeldheden. Die informatie komt van mensen uit hun omgeving. Met de gegevens wil de politie kunnen inschatten of iemand mogelijk de openbare orde verstoort.

Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.