Overslaan en naar de inhoud gaan

Eindelijk krijgt lokale partij ook toegang tot subsidiepot

‘Met deze subsidie ontstaat voor lokale partijen een eerlijker speelveld’, zegt vicevoorzitter Mark Boumans van de VNG.

Ten langen leste: subsidie voor lokale partijen

Lokale politieke partijen kunnen vrij snel ook landelijke subsidie krijgen. De Tweede Kamer heeft ingestemd met het voorstel die subsidie dit jaar via het gemeentefonds uit te keren. Het geld – ruim 8 miljoen euro – was in principe al beschikbaar, maar het uitkeren ervan kon niet omdat de Wet op de politieke partijen nog in behandeling is.

Voorstel VNG

Het voorstel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) niet te wachten op de het van kracht worden van die wet Wpp, maar alvast tot uitkering over te gaan via het gemeentefonds, kreeg een meerderheid in de Tweede Kamer. In de begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken was al 8,15 miljoen euro gereserveerd voor subsidie aan lokale politieke partijen en lokale afdelingen van landelijke partijen.

Decentralisatie-uitkering

De VNG liet onderzoeken of het mogelijk was de subsidie in 2026 tijdelijk via gemeenten beschikbaar te stellen. Dat bleek uitvoerbaar. Het wordt nu, na het besluit van de Tweede Kamer, tijdelijk via een decentralisatie-uitkering toegevoegd aan het gemeentefonds.

Aanvraag

Als nu ook de Eerste Kamer de begroting van Binnenlandse Zaken goedkeurt, kan het snel gaan. De VNG zorgt voor een modelsubsidieregeling en een modelaanvraagformulier. Die kunnen door het college van burgemeester en wethouders worden vastgesteld. Vervolgens kunnen de subsidiedeskundigen in de gemeente de aanvragen afhandelen en kan de financiële afdeling de uitbetaling verzorgen. ‘Het is een uitvoerende taak waarbij de gemeenteraad of de griffie geen rol heeft’, aldus de gemeentekoepel. ‘Uitgangspunt is dat de regeling in alle gemeenten op dezelfde wijze wordt uitgevoerd.’

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Eerlijk speelveld

De VNG pleitte al langer voor structurele ondersteuning van lokale politieke partijen. Die hebben, juist vanwege het niet kunnen krijgen van subsidie, vaak maar beperkte middelen om hun organisatie op orde te houden, nieuwe leden te werven en kandidaten voor te bereiden. ‘Dat zet de toegankelijkheid en kwaliteit van de lokale politiek onder druk’, aldus de VNG.

‘Met deze subsidie ontstaat voor lokale partijen een eerlijker speelveld’, zegt vicevoorzitter Mark Boumans van de koepelorganisatie. ‘Door de besluitvorming in de Eerste Kamer worden zowel lokale partijen als lokale afdelingen van landelijke partijen voortaan ondersteund in hun belangrijke politieke werk.’

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Financieel inzicht voor leiders en strategen

Financieel inzicht voor leiders en strategen

Wil je beter begrijpen hoe financiële middelen strategisch ingezet kunnen worden voor politieke ondersteuning? Ontwikkel je financiële inzicht en versterk je strategische beslissingen.

schrijf u vandaag nog in

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in