Overslaan en naar de inhoud gaan

SP verklaart Essent tot publiek bezit

Dat Essent in handen van de overheid moet blijven, vindt niet alleen de Tweede Kamerfractie van de SP, ook lokale afdelingen van de partij…

Referendum
De SP in de Provinciale Staten van Limburg wil een referendum houden over de verkoop van de Essent-aandelen. Omdat Essent uit lokale Limburgse energiebedrijven is voortgekomen en Limburgers het bedrijf zodoende hebben opgebouwd, hebben zij volgens SP-fractievoorzitter Thijs Coppus ook recht om mee te beslissen. De provincie bezit 16 procent van de aandelen en ontvangt 1,2 miljard euro als de overname door het Duitse RWE doorgaat. Ook in Zwolle heeft de SP-fractie zich uitgesproken tegen de overname van Essent. Maandag besluiten de aandeelhouders, waaronder de provincie Overijssel en de gemeente Zwolle, of Essent serieus gaat praten met RWE. De SP-Statenfractie sprak zich al eerder uit tegen de overname.

 

Nuts
Fractievoorzitter Agnes Kant van de Tweede Kamerfractie heeft vandaag namens de SP een bord in de tuin van het hoofdkantoor van Essent geplant, waarin de SP Essent tot publiek bezit verklaart. Ook heeft de partij een website geopend waarop mensen hun proteststem kunnen laten horen. Volgens Kant is energie, net als drinkwater en de riolering, een basisvoorziening. Zoiets belangrijks zou niet aan de vrije markt moeten worden overgelaten.

 

Vals spel
Ook de Rotterdamse afdeling van de PvdA roert zich. De partij voelt niets voor het privatiseren van energiebedrijf Eneco. Dat zou tot hogere prijzen en minder geld voor milieubesparende technieken leiden. Raadslid Richard Moti beticht PvdA-kamerlid Diederik Samsom zelfs van vals spel, omdat hij gemeenten bekritiseert die energiebedrijven in de verkoop doen om geld binnen te halen, maar niets doet om de vrije energiemarkt te stoppen.

 

Gotspe
Drentse bestuurders hekelen intussen minister Bos. Die beschuldigde lokale overheden onlangs van geldverkwisting wanneer zij energiebedrijven verkopen en het geld vervolgens meteen uitgeven. Burgemeester Hans van der Laan (PvdA) van Noordenveld, tevens voorzitter is van de noordelijke Essent-gemeenten, noemt het een gotspe dat Bos suggereert dat lokale overheden met geld smijten.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

 

Steun
De verkoop van energiebedrijven komt voort uit de Splitsingswet uit 2006. Daarin werden energieconcerns verplicht zich op te delen in een netbedrijf en een productie- en leveringsvbedrijf. Alleen het netbedrijf blijft in handen van de overheid. De wet werd destijds ook gesteund door partijen die nu te hoop lopen tegen de uitverkoop, zoals de PvdA, GroenLinks en D66.

 

Reacties: 2

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

piet brontsema

S.P. komt met oude oplossingen voor nieuwe problemen.
Gewoon eisen stellen aan de overnamekandidaat dan heeft de hele wereld er baat bij

Op 20 januari 2009, 09:58
M. Dijkman

(ik plaats mijn reactie ook hier maar)
Ik blijf het kortzichtig vinden. Korte termijn succes; snel wat extra miljoenen harken. Terwijl er al geld van deze aandelen jaarlijks binnenkomt.
Het is hetzelfde als de vraag: '10000 euro nu of 1.000.000 euro verdeeld over 50 jaar'.
Kom op politiek, denk ook voor de toekomstige gemeente(burger).
Dit komt als een boomerang terug.
In dit geval heeft de SP dus gelijk. Mensen die hiervoor zijn denken op korte termijn en overzien niet de nadelige effecten.

Op 18 maart 2009, 10:08

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in