Overslaan en naar de inhoud gaan

Kabinetsplan voor betere BRP-registratie arbeidsmigranten mist handhaving

Momenteel hebben gemeenten door onjuiste registratie onvoldoende zicht op de verblijfplaats van arbeidsmigranten

Groep arbeidsmigranten met tassen en rugzakken bij geparkeerde bussen in buitengebied.
Poolse arbeidsmigranten arriveren met bussen in Nederland - Foto: Ton Toemen/ANP

Een kabinetsvoorstel voor een zorgplicht voor uitleners moet de registratie van EU-arbeidsmigranten in de Basisregistratie Personen (BRP) verbeteren. Maar het is onduidelijk in hoeverre de maatregelen het achterliggende maatschappelijke probleem daadwerkelijk oplossen. Dat constateert het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR). Volgens het adviescollege ontbreekt bovendien nog toezicht en handhaving.

Arbeidsmigranten die van plan zijn langer dan vier maanden in Nederland te verblijven, moeten zich als ingezetene inschrijven bij de gemeente waar zij wonen. In de praktijk staat een aanzienlijk deel echter geregistreerd in de Registratie Niet-Ingezetenen (RNI), ook als zij langer dan vier maanden in Nederland verblijven. Dat kan nadelige gevolgen hebben voor arbeidsmigranten, bijvoorbeeld voor hun sociale zekerheid en toegang tot de zorgverzekering. Ook hebben gemeenten door onjuiste registratie onvoldoende zicht op de verblijfplaats van arbeidsmigranten. De uitzendsector is verantwoordelijk voor het grootste aandeel EU-arbeidsmigranten dat als niet-ingezetene staat geregistreerd.

Geen meldplicht, toezicht en handhaving

Het voorstel werkt de zorgplicht voor uitleners uit in een bevorderings- en vergewisplicht. Die verplichtingen gelden voor uitleners die arbeidskrachten ter beschikking stellen tegen een loon van minder dan 150 procent van het wettelijk minimumloon. Een meldplicht ontbreekt vooralsnog. Ook zijn publiekrechtelijk toezicht en handhaving op de zorgplicht nog niet geregeld.

Onvoldoende

Het kabinet wil met de maatregelen het aantal arbeidsmigranten dat correct in de BRP staat geregistreerd met 50 procent verhogen. Volgens ATR maakt het voorstel echter onvoldoende duidelijk waarom juist deze relatief lichte verplichtingen tot die verbetering moeten leiden. Het adviescollege verwijst hierbij naar het ontbreken van een meldplicht en toezicht en handhaving.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

ATR adviseert daarom concreet en kwantitatief inzichtelijk te maken hoe de voorgestelde maatregelen bijdragen aan de beoogde verbetering van 50 procent. Daarnaast pleit het adviescollege voor handhaving op de naleving van de bevorderings- en vergewisplicht voor uitleners.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Fraude en Corruptie (voor accountants) in de publieke sector

Fraude en Corruptie (voor accountants) in de publieke sector

Heb je de tools om toezicht en handhaving effectief te organiseren? Leer hoe je integriteit waarborgt en risico's beheerst binnen jouw organisatie.

schrijf u vandaag nog in

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in