Overslaan en naar de inhoud gaan

Overheid maakt te weinig gebruik van sociale wetenschap

De overheid reageert vaak verkeerd op sociale problemen, doordat ze niet op de hoogte is van de laatste inzichten uit…

De overheid maakt te weinig gebruik van de laatste sociaalwetenschappelijke inzichten. Daardoor blijven problemen in de samenleving onopgelost. Dit concludeert de Sociaal-Wetenschappelijke Raad van de KNAW (SWR-KNAW) in het adviesrapport Kwetsbaarheid en veerkracht van maatschappelijke systemen.

Systeemfalen
Kredietcrisis, falende jeugdzorg, fouten in strafzaken: het zijn voorbeelden van 'systeemfalen'. Dat betekent dat alle onderdelen hun werk doen, maar dat er bij de verbinding ertussen iets misgaat. De overheid reageert meestal met verscherping van het toezicht en meer controle. Dat is lang niet altijd de beste oplossing, en kan er zelfs toe leiden dat het vertrouwen in het systeem afneemt. Daardoor neemt de kans op nieuwe fouten toe.

Prikkels


De KNAW pleit daarom voor systematischer samenwerking van sociale wetenschappen en ministeries, zodat die laatste van wetenschappelijke inzichten gebruik kunnen maken. Sociaalwetenschappelijk onderzoek toont volgens de KNAW aan dat er betere alternatieven zijn voor overheidsinterventies in diverse maatschappelijke systemen. De Raad wijst vooral op positieve prikkels om gewenst gedrag van burgers te bevorderen.

De KNAW heeft haar advies donderdag 11 augustus aan staatssecretaris Zijlstra aangeboden.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief


De KNAW heeft haar advies donderdag 11 augustus aan staatssecretaris Zijlstra aangeboden.

De KNAW heeft haar advies donderdag 11 augustus aan staatssecretaris Zijlstra aangeboden.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 6

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

O. ten Hove

Raar bericht, systeemfouten bij de overheid zoals de gerechterlijke macht en OM (onschuldigen die willens en wetens worden veroordeeld wat eigenlijk al een misdaad op zich is) en dan moet de burger veranderen...?

Op 15 augustus 2011, 09:06
Kees Cornelder

Grote, complexe organisatie die GEEN fouten maken vanwege hun grootte en complexiteit? Van welke planeet is de SWR-KNAW eigenlijk afkomstig?
De enige 'sociale controle' die er dienaangaande toe doet - met corrigerende werking (als alles meezit) zijn de volksvertegenwoordiging, de media, de bestuursrechter et cetera.
Als alles meezit, dus wanneer Geachte Afgevaardigen -beroepspolitici- niet zitten te slapen, de media idem dito + geen papegaaiengedrag vertonen en de bestuursrechter zich niet door hoogheidsvrees jegens de overheid laat bevangen.

Op 15 augustus 2011, 10:23
Jose

reagerend op Joschke: beetje ongenuanceerd ! op kees: eigenlijk ook eningszins ongenuanceerd. reagerend op het artikel: fijn dat het nog eens onder de aandacht wordt gebracht; politici en véél burgers hebben het vaak over de universiteiten, die van alles en nog wat onderzoeken, onderwerpen, die ver van het "dagelijks leven" staan; ik weet dat er bij wijze van spreke, dagelijks studenten afstuderen of promoveren op tal van onderwerpen over het "dagelijks leven"; niet elke scriptie of dissertatie wordt in de media besproken en daarnaast, ook niet onbelangrijk, welke krant9en) lees je; als ik de meningen van henk&ingrid lees of hoor, dan denk ik vaak, lees eens een goede krant of zoek het op etc. etc.; wees niet lui, kijk op google / wikipedia of ga naar school (opleiding / studie) en maak je niet afhankelijk van wat anderen vinden of denken; vorm je eigen mening, maar wel gefundeerd. Nieuwe wetten en dat soort zaken, die moeten wel nuttig zijn > moeten het probleem wel oplossen; gelukkig hebenwe een Raad van State en de 1ste Kamer. Het is raadzaam om naar de effecten te kijken van nieuwe wetgeving; conceptwet SMART (=methodiek) toetsen aan opgedane ervaringen en rapporten etc. etc.

Op 15 augustus 2011, 12:02
O. ten Hove

Api is net de ambtenaar waar we te veel van hebben. Ik snap werkelijk niets van wat hj schrijft terwijl ik wel een academische opleiding heb...

Op 15 augustus 2011, 14:25
loe

arme Joschke met een academische opleiding maar wellicht niet academisch gevormd denk ik. Ik ben 25 jaar metselaar geweest en begrijpt het wel heel goed.

Op 15 augustus 2011, 21:43
O. ten Hove

Ach Loe. Ik geloof er niets van. Het stuk is onduidelijk, en zodra je etc etc gaat gebruiken dan ben je al niet serieus bezig.
En als een nitwit toetreedt tot de de Raad van State, kun je je borst nat maken...

Op 16 augustus 2011, 08:40

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in