Opzoomeren
Rotterdams bestuur haalt ideeën van de straat
Het gemeentebestuur van Rotterdam haalt steeds vaker zijn ideeën van de straat en in mindere mate uit het ambtelijk apparaat. Dat zegt…
,,De ideeën liggen op straat, je moet als bestuurder alleen bereid zijn ze op te rapen'', zegt Aboutaleb. Rotterdammers zijn al langer bekend met eigen initiatieven, zoals het zogeheten opzoomeren, waarin burgers zelf hun buurt schoonmaken. Daarnaast werden in het vorige college goede ervaringen opgedaan met jongeren die een schaduwcollege vormden.
Schaduw
,,We hebben in Rotterdam goedkope ambtenaren en dure ambtenaren die allerlei ideeën uitwerken, maar die staan soms in de schaduw van de goede ideeën die burgers aandragen.'' Aboutaleb benadrukt dat het niet gaat om burgerinitiatieven waarvoor inwoners handtekeningen moeten ophalen om ze in de gemeenteraad op de agenda te krijgen.
Buurt bestuurt
Een van de opvallendste vormen die Aboutaleb zelf heeft geïntroduceerd, is het zogeheten De Buurt Bestuurt. Bewoners krijgen daarbij de zeggenschap over de invulling onder meer honderden uren politiewerk en stadstoezicht in hun buurt. Deze organisaties leggen ook direct verantwoording af aan de bewoners. In het najaar moet het over de hele stad zijn uitgerold.
Aboutaleb is 2,5 jaar burgemeester van de Maasstad en viert maandag zijn 50-jarige verjaardag.
Reacties: 4
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Goedkoop scoren naar de buitenwacht over de rug van je werknemers. Fijne baas is dat.
Dit is niet goedkoop scoren, maar ambtelijke organisaties weer leren beter naar de klant te luisteren.
Ook voor de aanleg van windparken is dit een goede aanpak.
Stel eerst vast hoeveel windmolens er in de regio passen, als dat op een mooie manier word ontworpen.
Maak een keuze hoeveel er daadwerkelijk gebouwd gaan worden.
Laat als gemeente eenmooi windaprk ontwerpen met dat aantal. Dat is vergelijkbaar met de burgers de beschikking geven over een bepaald budget voor de politie inzet.
Kies de locaties voor dat windpark ontwerp samen met burgers.
En zorg dat ze er ook zelf voordeel van krijgen. Per gezin kan er 3 tot 5000 EUR geinvesteerd worden voor 20 jaar gratis stroom. datis een stuk goedkoper dan stroom kopen van een gemiddeld energiebedrijf.
http://bit.ly/mooiewind
Inderdaad is goed luisteren door het gemeentelijk apparaat van belang. Goede oplossingen liggen bij de bewoners. Leefbaarheid is het belangrijkste. De ambtenaar hoeft alleen maar te filtreren.
Jamemr en teleurstellend dat er zoveel collega-ambtenaren zijn die bang zijn voor de burger en die zich uit angst arrogant gedragen. Een kleinere overheid zal de komende jaren sowieso de band met de burger weer moeten herstellen. En van de burger mag de overheid een tegenprestatie verwachten. Een interessant proces. Zware bezuinigingen maken ook creatief. In dat opzicht durft burgemeester Aboutaleb wel vooruit te blikken. In een aantal Europese landen is men al veel verder met burgerparticipatie. Ons linkse calvinisme begint een beetje in polderblind te resulteren. Het ontbreekt bij de Nederlandse overheid aan durf en creativiteit.