Overslaan en naar de inhoud gaan

Europese Commissie doet onderzoek naar Grok

Het onderzoek moet uitwijzen of socialmediaplatform X aan zijn wettelijke verplichtingen onder de Digital Services Act (DSA) heeft voldaan.

Elon Musk naast het logo van Grok
- Shutterstock

De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar socialmediaplatform X en chatbot Grok, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert. Dat zou in overtreding zijn van de Europese techregels. Zowel Grok als X is eigendom van Elon Musk.

Vrouwen en kinderen ontkleed

De chatbot kwam in opspraak omdat deze per uur duizenden afbeeldingen maakte van mensen die zonder hun toestemming werden ontkleed en verspreid via X. Daarbij gaat het met name om afbeeldingen van vrouwen, maar ook kinderen werden door de chatbot ontkleed en geseksualiseerd.

Onder de Europese Digital Services Act (DSA) is X een zogenoemd groot onlineplatform, dat daarmee extra verantwoordelijkheid heeft om de verspreiding van illegale beelden tegen te gaan. Ook moet het platform de fundamentele rechten van minderjarigen beschermen.

‘Seksuele deepfakes van vrouwen en kinderen zonder toestemming zijn een gewelddadige en onaanvaardbare vorm van vernedering’, stelt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit). ‘Met dit onderzoek zullen we vaststellen of X aan zijn wettelijke verplichtingen onder de Digital Services Act (DSA) heeft voldaan. Of dat het de rechten van Europese burgers, waaronder die van vrouwen en kinderen, heeft geschonden als nevenschade van zijn dienstverlening.’

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Meer onderzoeken

Er loopt sinds 2023 ook een ander onderzoek naar X vanwege het mogelijk overtreden van de DSA. Dat onderzoek kijkt of X genoeg doet tegen het verspreiden van illegale content, zoals terroristisch beeldmateriaal. In december kreeg X een boete van 120 miljoen euro vanwege onder meer misleidende blauwe vinkjes, die zouden suggereren dat een X-account van een echt persoon is terwijl dat gekocht kan worden.

Meerdere landen, zowel binnen als buiten de EU, hebben al eigen onderzoeken ingesteld naar Grok en X. Het Nederlandse kabinet zei eerder deze maand een verbod te overwegen voor AI-tools die naaktbeelden genereren.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in