Overslaan en naar de inhoud gaan

Onderzoek naar fraude bij bouw datacentrum Hollands Kroon

De Britse autoriteiten doen onderzoek naar mogelijke omkoping bij de bouw van datacenter een datacenter van Microsoft in Hollands Kroon.

ANP Hollands Kroon Datacenters
− ANP/Rob Engelaar

De Britse instantie voor ernstige fraudezaken, het Serious Fraud Office (SFO), is een grootschalig onderzoek gestart naar mogelijke omkoping bij de bouw van een Microsoft-datacenter in Nederland. Daarbij zijn vijf panden doorzocht, waaronder een locatie in Monaco, en zijn drie personen gearresteerd. Centraal in het onderzoek staat het Britse bedrijf Blu-3, dat ervan wordt verdacht voor ruim 3 miljoen pond (circa 3,6 miljoen euro) aan steekpenningen te hebben betaald aan voormalige partners van bouwbedrijf Mace Group.

Geen rol in bouwproces

De verdenking betreft een Nederlands datacenter van Microsoft, dat in de gemeente Hollands Kroon is gevestigd. Het technologiebedrijf heeft sinds 2013 een vestiging in de Noord-Hollandse gemeente, waar volgens Microsoft momenteel circa 450 mensen werkzaam zijn.

De gemeente Hollands Kroon volgt het onderzoek van de Britse autoriteiten met aandacht. Een woordvoerder stelt: ‘We volgen dit onderzoek met belangstelling en verlenen, waar nodig, onze volledige medewerking.’ Tegelijkertijd benadrukt de gemeente dat zij slechts betrokken is bij het ruimtelijk-juridische traject: ‘Als gemeente hebben wij een rol bij het bestemmingsplan en de vergunningverlening. Wij zijn geen partij bij de bouw of de aanbesteding ervan; dat betreft uitsluitend opdrachtgever en aannemer.’

Steekpenningen ondermijnen markt

Microsoft zelf heeft vooralsnog niet op het onderzoek gereageerd. Ook Blu-3 houdt zich stil. Bouwbedrijf Mace gaf aan de beschuldigingen uiterst serieus te nemen en volledige medewerking te verlenen aan het SFO. De Britse fraudeautoriteit benadrukte in een verklaring het belang van integriteit: ‘Steekpenningen ondermijnen markten, bedrijven en de rechtsstaat en worden niet getolereerd.’

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Nico Bos

Tja, wat heb je dan aan een halfbakken Berenschot rapportje als men er gewoon op los kan liegen. "Volgende keer" meteen de recherche inschakelen en waar nodig taps bij bestuurders en ambtenaren zetten, want dat dit stonk heftig met al die ambtelijke snoepreisjes naar de USA, kan toch niemand ontgaan zijn. De doofpot is weer geopend!
https://architectenweb.nl/nieuws/artikel.aspx?id=57703
https://openpub.hollandskroon.nl/wp-content/uploads/2024/03/Tijden-Veranderen_Onderzoeksrapport-vestiging-datacenters-in-Hollands-Kroon.pdf
https://www.binnenlandsbestuur.nl/ruimte-en-milieu/onderzoek-datacenters-hollands-kroon-afgerond niet dus.

Op 3 mei 2025, 15:19

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

ad comes here

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in