Meer ketensamenwerking zou de fraude met studiefinanciering kunnen beteugelen. Dat is de strekking van een brief die de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken (NVVB) heeft gestuurd aan de Informatie Beheer Groep (IBG), die verantwoordelijk is voor de uitkering van de studiefinanciering.
'Keten kan studiebeursfraude tegengaan'
Meer ketensamenwerking kan de fraude met studiefinanciering beteugelen, denkt de NVVB.
Onlangs ontstond er ophef over het feit dat veel studenten een vals adres opgeven bij de IBG, om zo een hogere beurs te ontvangen dan waarop ze recht hebben. Volgens kamerlid Hans Spekman (PvdA), die de kwestie aanzwengelde, wonen ongeveer veertigduizend van de 250 duizend studenten met een uitwonendenbeurs gewoon bij hun ouders. Spekman baseert die cijfers op gesprekken met sociaal rechercheurs.
De IBG zegt alleen in de GBA te kunnen kijken of de student op een ander adres staat ingeschreven dan dat van zijn ouders, maar verder niet aan opsporing te kunnen doen. De NVVB denkt echter dat het bestrijden van de fraude een gezamenlijke verantwoordelijkheid is, blijkens zijn brief.
De NVVB denkt dat er diverse indicaties kunnen zijn waarop de schaarse controle- en handhavingscapaciteit kan worden ingezet, bijvoorbeeld bij een bepaalde combinatie van woonplaats student, studieplaats en woonplaats ouders, of de combinatie met het gebruik van een OV-jaarkaart. Degelijke aanwijzingen voor ‘gerede twijfel’ zouden dan alsnog via de (per 1 januari 2010 verplichte) terugmeldvoorziening door IBG aan de GBA-registerhouder (de gemeente) moeten worden gemeld.
De NVVB put hoop uit een pilotproject waarbij het Sociale Rechercheteam Twente (SRT), enkele afdelingen Burgerzaken, het ministerie van OC&W en de IBG samenwerken, maar dat nog niet echt van de grond is gekomen. De vereniging nodigt IBG uit tot intensief overleg over een verdergaande ketensamenwerking om adresfraude te kunnen bestrijden. (FB)