Overslaan en naar de inhoud gaan

Opvattingen integriteit toen en nu

Opvattingen over integriteit zijn aan verandering onderhevig. Wat in de ene periode volstrekt geaccepteerd is, is dat in andere tijden…

Opvattingen over integriteit zijn aan verandering onderhevig. Wat in de ene periode volstrekt geaccepteerd is, is dat in andere tijden niet. Dat blijkt uit publicatie In opspraak. Leren van integriteitskwesties. Auteurs Patrick Overeem van de Vrije Universiteit Amsterdam en Toon Kerkhoff van de Universiteit Leiden bekijken in het boek wat wij kunnen leren van integriteitskwesties in het Nederlandse openbaar bestuur in de periode 1945 tot aan nu. 

Het boek is een feest van herkenning van zo’n beetje alle bekende integriteitsschendingen in Nederland. Zoals de loodsenaffaire, met 82 veroordelingen het grootste corruptieproces ooit in Nederland. Het schandaal, dat uitkwam in 1966, draaide rond financiële transacties in de loodsensector in IJmuiden en Amsterdam. De loodsen – ambtenaren – accepteerden van de kapiteins van schepen een extra vergoeding voor het binnenhalen van hun schepen. Een fooi, zeiden zij. Maar wel een van in totaal 1,75 miljoen gulden. De loodsen vonden dit geen corruptie, maar traditie.

Hetzelfde argument brachten de Amsterdamse marktmeesters naar voren in 2016. Zij lieten de marktkooplieden extra betalen voor een goed plekje op de markt. Geen fraude, vonden ze, maar ‘koffegeld’. De auteurs betogen dat publieke waarden en opvattingen over goed en slecht bestuur continu veranderen. Maar meestal blijkt toch dat degenen niet zozeer de normen en waarden in verschillende tijdsperioden van elkaar afwijken, maar vooral de normen en waarden van degenen die ervan profiteren en de rest van de samenleving.

‘In opspraak. Leren van integriteitskwesties’ staat als download op de site van het CAOP.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 3

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

K.M. Schaap

Een mooie (maar misschien ook trieste) constatering dat "meestal blijkt dat niet zozeer de normen en waarden in verschillende tijdsperioden van elkaar afwijken, maar vooral de normen en waarden van degenen die ervan profiteren en de rest van de samenleving".

Op 24 juli 2018, 11:28
Wouter D

De 'loodsenaffaire' in de jaren zestig van de vorige eeuw betrof geen financiële vergoeding voor de loods van een kapitein (gezagvoerder) van een schip maar een financiële vergoeding voor de loods van een sleepvaartmaatschappij voor het op het advies van deze loods aan de gezagvoerder van een schip om een (extra) sleepboot in te huren voor de vaart door het Noordzeekanaal.
Het verweer van de loodsen was dat zij ondanks deze financiële vergoeding altijd volkomen juist adviseerden aan gezagvoerders over de noodzaak van een (extra) sleepboten en een schip dus nooit met meer sleepboten door het kanaal voer dan noodzakelijk. De vergoeding was verder dus "gewoon" traditie . . .

Op 24 juli 2018, 13:36
L. Koedam

Hier is de link naar het genoemde artikel: https://www.caop.nl/actueel/nieuwsberichten/arti …

Op 25 juli 2018, 07:37

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in