Om volgend jaar het vuurwerkverbod te handhaven wil de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) nauw samenwerken met de grensregio’s in Duitsland en België. Dat zegt Ton Heerts, voorzitter van de commissie Bestuur en Veiligheid van de gemeentekoepel en burgemeester van Apeldoorn.
Vuurwerkverbod: VNG wil samenwerken met Duitsland en België
Dat zegt Ton Heerts, voorzitter van de commissie Bestuur en Veiligheid van de VNG.
Hoe de VNG dit voor zich ziet, is onduidelijk. Een verbod in Duitsland en België om aan Nederlanders te verkopen, is onmogelijk. Heerts lijkt vooral te hopen dat ook in de buurlanden een vuurwerkverbod komt, en dat de landen samen kunnen optrekken om een Europees beperking tot stand te brengen. De burgemeester maakte zijn opmerkingen bij BNR Nieuwsradio. Politiekorpsen in de grensregio’s werken nu al samen in hun strijd tegen illegaal vuurwerk.
Vlaanderen als trekpleister
Duidelijk is wel dat ook in buurlanden behoefte is aan overleg. Volgens de Vlaamse Vereniging voor Steden en Gemeenten (VVSG) dreigt Vlaanderen ‘een trekpleister te worden voor Nederlandse vuurwerkliefhebbers’. ‘Dat leidt niet alleen tot meer verkoop en afsteek van vuurwerk in onze regio’s, maar ook tot extra druk op politiediensten en handhaving’, meldde de koepel eerder dit jaar.
De VVSG zegt dat acht op de tien Vlaamse burgemeesters ook een verbod wil. Nu al geldt in drie op de vier Vlaamse gemeenten een afsteekverbod. Al in 2019 stemde het Vlaamse parlement in met een verbod op consumentenvuurwerk, dat werd teruggedraaid door het Grondwettelijk Hof. De Vlaamse regering heeft de bevoegdheid namelijk niet. Die ligt bij de federale Belgische regering.
Ook animo in Duitsland
In Duitsland speelt iets soortgelijks. De federale regering in Berlijn moet het besluit nemen, maar de vorige Bondskanselier Olaf Scholz vond een verbod te ver gaan. Bij de jaarwisseling van 2024-2025 vielen er in Duitsland door vuurwerk vijf doden. Net als in Nederland was vuurwerk er in coronatijd verboden, maar hebben lokale overheden in normale tijden weinig speelruimte. Lokale verboden op de waddeneilanden Amrum en Föhr werden door de rechter doorgestreept. Toch tonen opiniepeilingen dat zo’n 60 procent van de Duitsers een verbod wil.
De initiatiefwet
Dat in Nederland straks alleen nog kindervuurwerk is toegestaan (sterretjes, fonteintjes en knalerwten) komt door een initiatiefwet uit 2020 van de Tweede Kamerleden Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) en Esther Ouwehand (PvdD). Hun wet kwam afgelopen zomer door de Eerste Kamer. Een meerderheid van de Nederlandse gemeenten steunt de wet, meldt de VNG. Het lukte de VNG-commissie Bestuur en Veiligheid echter zelf niet één standpunt in te nemen.
Veel minder slachtoffers
Dat het verbod er komt, heeft niet als reden dat het aantal slachtoffers van vuurwerk blijft groeien. Dat is namelijk niet zo. In de eerste helft van de jaren negentig belandden er gemiddeld 1400 slachtoffers per jaarwisseling op de Spoedeisende Hulpafdeling (SEH) van een ziekenhuis. Sinds de jaarwisseling van 2018-2019 is dit consequent minder dan 400. Dat terwijl er in 1990 nog maar 5 miljoen kilo aan vuurwerk werd afgeschoten, en in 2016 al 16,4 miljoen kilo.
Wel komen er dan nog honderden slachtoffers op huisartsenspoedposten bij: met 2023-2024 waren dat er 847, en met 2024-2025 795 mensen. Pas sinds de jaarwisseling van december 2016 worden de cijfers van deze posten geregistreerd.

Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.