Overslaan en naar de inhoud gaan

Gemeenteraad kan vergoeding spookraadsleden korten

Landelijk mag het dan niet mogelijk zijn een regeling te treffen tegen spookraadsleden, gemeenteraden zelf kunnen wel maatregelen nemen.

Landelijk mag het dan niet mogelijk zijn een regeling te treffen tegen spookraadsleden, gemeenteraden zelf kunnen wel maatregelen nemen. 

Niet opdagen
Spookraadsleden worden ze wel genoemd. Raadsleden die zelden of nooit komen opdagen voor een vergadering. Er zijn gevallen bekend van raadsleden die na hun verkiezingen helemaal nooit een raadszaal van binnen hebben gezien. Maar wel gedurende hun de hele raadsperiode hun vergoeding bleven incasseren.

Juridisch
Al jarenlang buigen juristen zich het hoofd erover of het niet mogelijk is een houdbare regeling te bedenken om te korten op de vergoeding van spookraadsleden en andere niet zichtbaar functionerende volksvertegenwoordigers. Nog in 2014 liet de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken Ronald Plasterk onderzoeken of het mogelijk was tot zo’n regeling te komen. Zijn conclusie was dat het niet mogelijk was daar een juridische voorziening voor te treffen.

Presentiegeld
De Nederlandse Vereniging voor Raadsleden komt nu echter met een verordening waardoor het wel mogelijk is op te treden tegen het verschijnsel spookraadsleden. Daarvoor is het nodig dat de raad in een verordening vastlegt dat een deel van de raadsvergoeding voor de werkzaamheden wordt aangemerkt als presentiegeld. Niet komen opdagen wordt op die manier bestraft en aanwezigheid wordt beloond. Landelijk mag het dan niet mogelijk zijn te tornen aan de rechtspositieregeling, maar de landelijke regels bieden wel de vrijheid om op lokaal niveau daarover te beslissen. De manier waarop zo’n lokale verordening gebruikt kan worden, heeft de Nederlandse Vereniging voor Raadsleden beschreven in een adviserende modelverordening.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

H. Wiersma

Deze verordening gaan gemeenten dus vast ook snel invoeren.

Op 15 februari 2019, 22:30

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in