Overslaan en naar de inhoud gaan

Hybride vergaderen geschrapt uit wetsvoorstel

Experimenteren met hybride vergaderen lijkt demissionair minister Uitermark (BZK, NSC) geen goed idee zonder dat er meer waarborgen zijn.

Mensen vergaderen via Teams op laptop
− Shutterstock

Een bepaling uit het wetsvoorstel Digitaal vergaderen die het mogelijk maakte om te experimenteren met hybride vergaderen is geschrapt. Zowel bij besturen van decentrale overheden als bij Tweede Kamerleden als bij de minister zelf leefden zorgen over het experiment.

Bepaling uit wetsvoorstel

Onder bijzondere, onvoorspelbare omstandigheden, zoals een overstroming of een epidemie, mag een raadsvergadering digitaal plaatsvinden. Dat staat in het wetsvoorstel Digitaal vergaderen dat vorig jaar naar de Tweede Kamer werd verzonden. Het wetsvoorstel bevatte ook een bepaling die het mogelijk maakte om maximaal drie jaar in aangewezen gemeenten te experimenteren met hybride vergadering. Het idee van een hybride vergadering is dat een deel van de raadsleden fysiek aanwezig is en een deel digitaal deelneemt.

Demissionair minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) Uitermark (NSC) heeft deze bepaling nu uit het wetsvoorstel gehaald. Dit gebeurde met een nota van wijziging die zij op 27 juni naar de Tweede Kamer stuurde.

Gelijk speelveld

In de nota schrijft ze dat de besturen van decentrale overheden en Tweede Kamerleden zorgen hebben over het experiment met hybride vergaderen. ‘Die zorgen betreffen onder meer de vraag of met hybride raadsvergaderingen nog wel sprake is van een gelijk speelveld tussen de, digitaal en fysiek deelnemende, raadsleden. Deze zorgen neem ik serieus en zelf zie ik ook met name de nadelen van een hybride vergadervorm.’

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Zelf zie ik ook met name de nadelen van een hybride vergadervorm.

Minister Uitermark in de nota

Ze vindt het daarom niet wenselijk om het experiment doorgang te laten vinden. Over de invulling van het experiment stond niet zo veel in de bepaling; het zou plaatsvinden bij algemene maatregel van bestuur. Uitermark schrijft: ‘Gegeven de zorgen die leven en de risico’s die onder andere door leden van uw Kamer zijn geschetst, wordt een dergelijke ongeclausuleerde bepaling in ieder geval niet wenselijk geacht.’

Meer kaders en waarborgen

Om toch iets te doen met de wens om ervaring op te doen met hybride vergaderen, gaat ze in gesprek met raadsleden, statenleden, griffiers en leden van het algemene en dagelijks bestuur van de waterschappen, over een toekomstig experiment dat omgeven moet zijn met meer kaders en waarborgen.

De Tweede Kamer betrekt de wijziging nu bij de verdere behandeling van het wetsvoorstel. Door het onderdeel hybride vergaderen uit het wetsvoorstel te halen loopt het onderdeel digitaal vergaderen geen verdere vertraging op, schrijft Uitermark.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in