Overslaan en naar de inhoud gaan

Veel gemeenten hebben nog niet genoeg stembureauleden

Grofweg een kwart van de gepeilde Nederlandse gemeenten heeft nog niet genoeg stembureauleden gevonden voor de Tweede Kamerverkiezingen van…

Grofweg een kwart van de gepeilde Nederlandse gemeenten heeft nog niet genoeg stembureauleden gevonden voor de Tweede Kamerverkiezingen van maart. Dat schrijft minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.

Van de ruim 350 Nederlandse gemeenten vulden er 315 de peiling in. Om de verkiezingen in tijden van corona veilig te laten doorgaan, zijn er meer stembureauleden en tellers nodig: zo'n 70.000 in plaats van de 40.000 tot 50.000 in een normale situatie.

Wervingscampagne
Die landelijke grens van 70.000 is inmiddels gehaald, maar dat betekent niet dat er in elke gemeente al genoeg mensen paraat staan, aldus Ollongren: 238 gemeenten hebben er genoeg, 74 nog niet. Twaalf gemeenten hebben aangegeven nog honderd of meer stembureauleden tekort te komen. Verder zijn er ‘ook signalen van gemeenten dat stembureauleden toch niet beschikbaar zijn of zich weer afmelden’, schrijft Ollongren. De wervingscampagne gaat nog tot eind februari door.

Meer stemlocaties
De Kamer drong eerder ook aan op meer stemlocaties. In tegenstelling tot eerdere verkiezingen kunnen mensen in maart op drie dagen hun stem uitbrengen: 15, 16 en 17 maart. Over de drie dagen zijn er ruim 11.000 stemlocaties beschikbaar, schrijft Ollongren, waarvan 9250 op de 17e. Bij de verkiezingen in 2017 waren er zo'n 9300 locaties.

‘Drive through stembureau’
Een aantal gemeenten kijkt ook of mensen in de buitenlucht kunnen stemmen, waar de kans op besmetting met het coronavirus kleiner is. Zeker 60 van de gepeilde gemeenten geeft aan stemlocaties in tenten in te richten, in 41 gemeenten zullen mensen in een 'drive through' stembureau kunnen stemmen.

 

Knoop

Het kabinet acht het veilig de verkiezingen door te laten gaan, maar '100 procent zekerheid kan ik natuurlijk niet geven', zegt Ollongren. Uiterlijk in de eerste week van maart moet het kabinet een definitieve knoop doorhakken, samen met de Tweede Kamer. Mocht er dan tóch worden besloten de verkiezingen uit te stellen, zullen ze op zijn vroegst in juni kunnen worden gehouden. 'Eerlijk gezegd moet alles dan opnieuw worden geregeld, moeten gemeenten opnieuw voor voldoende stemlokalen zorgen, voor voldoende stembureauleden zorgen en ook moeten stembiljetten opnieuw worden gedrukt', aldus de minister. (ANP)

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 3

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

henk

Een paar jaar geleden is de onkostenvergoeding voor stembureauleden omlaag gebracht. De VVD dacht aan vrijwilligers...... laten ze het nu lekker zelf doen!

Op 27 januari 2021, 19:27
Andreas Dijk

@Henk Elke gemeente bepaalt zelf de hoogte van de vergoeding. https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/verkiez …

Op 28 januari 2021, 10:11
Adriaan Zwaag

Als het rijk nu eens begint om de vergoeding voor stembureauleden belastingvrij te maken, dan stijgt de animo om mee te doen vast met sprongen.

Op 28 januari 2021, 12:05

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in