Gebrek aan tijd gaat de kwaliteit van de uitvoering van de drie transities stevig onder druk zetten. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Vereniging van Gemeentesecretarissen onder haar leden verricht heeft.
Gemeentesecretarissen vrezen tijdspad decentralisaties
Dat denken de gemeentesercretarissen. Ze vrezen dat de snelheid aan kwaliteit inboet.
Persoonlijk initiatief
'Ruim tweederde van de gemeentesecretarissen in ons land vindt dat hij persoonlijk initiatief moet nemen om de drie grote decentralisatiethema's (3D's) in zijn organisatie te agenderen', aldus de vereniging. Ruim de helft van de gemeentesecretarissen zoekt zijn collega-secretarissen op en speelt zelf een actieve rol in de intergemeentelijke samenwerking.
Kwaliteit inboeten
'Gemeentesecretarissen zijn behalve erg betrokken vooral bevreesd voor de tijdsklem waarin de implementatie van de 3D's komt te zitten' aldus de onderzoekers. Ze vrezen dat de snelheid aan kwaliteit inboet. De verwachting van de gemeentesecretarissen is dat er weinig eigen speelruimte zal resteren voor ideeën rondom samenwerking en efficiënte werkprocessen. Dat zet de uitvoering onder druk, aldus de gemeentesecretarissen.
ICT-oplossingen
De VGS wil de samenwerking zoeken met VNG en KING. Dit om zo spoedig mogelijk duidelijkheid te krijgen over ICT-oplossingen en randvoorwaarden voor werkprocessen, te beginnen bij de Wet Werken naar Vermogen. 'En, als dat nodig is, om gezamenlijk bij het Rijk aan de bel te trekken en oplossingen aan te dragen voor een effectieve en efficiënte uitvoering van de drie decentralisatie', aldus de vereniging.