Overslaan en naar de inhoud gaan

Spreekuur door rechter goed en goedkoop

Een proef met rechters die spreekuur houden voor mensen met conflicten, blijkt redelijk succesvol.

Een proef met rechters die spreekuur houden voor mensen met conflicten, blijkt redelijk succesvol.

Schikking

In de eerste anderhalf jaar dat het experiment liep voor de rechtbank Noord-Nederland werden 64 zaken behandeld. Daarvan eindigden 58 zaken in een schikking, relatief veel vaker dan bij een kantonrechter gebeurt. Bijna negen op de tien deelnemers zijn positief, blijkt uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen en onderzoeksbureau Pro Facto.

Burenruzies

De zeven kantonrechters die spreekuur hielden, traden vooral op in kleine conflicten zoals burenruzies of onenigheid over een verbouwing. De rechters gingen vaak ter plekke kijken en hoorden dan beide partijen. Daarna stuurde hij aan op een compromis of volgde een besluit.

Lage kosten

De betrokkenen waardeerden vooral de snelle behandeling, lage kosten en de menselijke benadering door de rechter. Sommigen vonden wel dat ze onder druk werden gezet om tot een schikking te komen. Toch was 71 procent van de deelnemers na enige tijd nog steeds tevreden met het resultaat. De Raad voor de Rechtspraak wil graag verder experimenteren met dit soort laagdrempelige procedures. (ANP)

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

H. Wiersma

Dat dit project succesvol is verlopen is natuurlijk prachtig. Maar dat de kosten voor het ministerie van Justitie laag uitpakken waag ik te betwijfelen. Daarvoor ontbreekt ook de onderbouwing in dit artikel.

Op 17 oktober 2018, 12:22

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in