of 59250 LinkedIn

Alphen na ‘de traplift’: Zo’n brief moet je gaan brengen.

De toon van de brief moet anders en een afwijzing moet je persoonlijk langsbrengen, aldus wethouder De Jager van Alphen over de brief die een inwoner kreeg met een afwijzing van een aanvraag voor een traplift.

Alphen aan den Rijn kreeg de hoon van half Nederland over zich heen toen de gemeente een inmiddels 91-jarige man een traplift weigerde. Vooral de botte afwijzingsbrief zette kwaad bloed. Wethouder Han de Jager: ‘Neem de brief onder je arm en licht die in een persoonlijk gesprek toe.’

Bot?
Natuurlijk, de toon van de brief was niet goed. Dat moet anders en dat gáát in de toekomst ook anders in Alphen aan den Rijn. ‘Laat ik voorop stellen’, zegt De Jager, ‘er stond geen woord Chinees in die brief. Tegelijkertijd is zoiets natuurlijk uitermate lastig. Wanneer is een brief bot en wanneer niet? Als iemand iets wil en hij krijgt dat niet, is hij daar nooit blij mee. Dus “u krijgt geen traplift” wordt altijd als heel negatief beschouwd.’ 


Compassie
De gemeente is met zorgaanbieder Participe, schrijver van de gewraakte brief, in gesprek over een andere toon. ‘Je moet proberen te overtuigen waarom je een traplift niet de beste oplossing vindt en waarom je die dus niet vergoedt. En de worsteling zit ‘m er dan in dat je een combinatie moet maken tussen juridische hardheid en de taal van compassie. ‘ Inmiddels hebben al heel wat mensen zich in Alphen aan den Rijn gebogen over de vraag hoe zo’n afwijzingsbrief er dan wel uit moet zien. Er is een cliëntenpanel dat met een concept komt. Er moet ‘authentieke compassie’ uit spreken maar tegelijkertijd moet het geen standaard afwijzingsbrief worden, vindt De Jager. Want iedere situatie is anders en dus moet iedere brief uniek zijn, maatwerk. ‘We kunnen wel een mooi format bedenken maar het dossier zal altijd erbij gepakt moeten worden om de brief persoonlijk te maken.’


Langsbrengen
Dit jaar zijn er van de 75 aanvragen voor woningvoorzieningen twee afgewezen op grond van ‘voorzienbaarheid’. De 91-jarige man is daar één van. Als je zo weinig negatief beschikt, kun je dat daarom ook op een andere manier doen, vindt De Jager.  Hij zal Participe opdragen deze brieven in de toekomst langs te brengen. ‘Omdat het om zo weinig keer gaat, zou ik zeggen “neem die brief onder je arm en ga het in een persoonlijk gesprek toelichten”. ‘  

 
In het magazine van BB (inlog) leest u waarom de traplift werd afgewezen en een reactie van VNG-commissievoorzitter Mariëtte van Leeuwen.

Verstuur dit artikel naar Google+

Gerelateerde artikelen

Reageer op dit artikel
Even geduld a.u.b.

Reactie op dit bericht

Door KarelK (consultant-adviseur) op
Deze 91-jarige woont misschien nog maar een half jaartje op zijn eigen. Dan moet hij alsnog naar een verzorgingstehuis. In zo'n situatie ga je niet nog even een traplift installeren à raison van 12.000 - 15.000 euro. Plus de kosten om het ding daarna weer te verwijderen.

Prima besluit dus van Alphen.
Door Richard (Beleidsmedewerker) op
Besturen is verantwoordelijkheid nemen.

Als het om zo weinig gaat, 2 per jaar, dan draag je niet iemand op die brief langs te brengen, maar dan breng je die zelf langs als je een stevige bestuurder bent. Een bestuurder is er niet alleen voor het feestelijke bloemetje voor de 100 jarige, maar moet ook het lef hebben slecht nieuws zelf te brengen. Burgers horen graag van de verantwoordelijke waarom een beslissing genomen is en bestuurders kunnen soms op basis van directe confrontatie met de realiteit tot andere inzichten komen.

Neemt U die uitdaging aan wethouder De Jager?
Door Richard (Beleidsmedewerker) op
Besturen is verantwoordelijkheid nemen.

Als het om zo weinig gaat, 2 per jaar, dan draag je niet iemand op die brief langs te brengen, maar dan breng je die zelf langs als je een stevige bestuurder bent. Een bestuurder is er niet alleen voor het feestelijke bloemetje voor de 100 jarige, maar moet ook het lef hebben slecht nieuws zelf te brengen. Burgers horen graag van de verantwoordelijke waarom een beslissing genomen is en bestuurders kunnen soms op basis van directe confrontatie met de realiteit tot andere inzichten komen.

Neemt U die uitdaging aan wethouder De Jager?
Door Richard (Beleidsmedewerker) op
Besturen is verantwoordelijkheid nemen.

Als het om zo weinig gaat, 2 per jaar, dan draag je niet iemand op die brief langs te brengen, maar dan breng je die zelf langs als je een stevige bestuurder bent. Een bestuurder is er niet alleen voor het feestelijke bloemetje voor de 100 jarige, maar moet ook het lef hebben slecht nieuws zelf te brengen. Burgers horen graag van de verantwoordelijke waarom een beslissing genomen is en bestuurders kunnen soms op basis van directe confrontatie met de realiteit tot andere inzichten komen.

Neemt U die uitdaging aan wethouder De Jager?
Door JaapV (adviseur) op
'De hoon van half Nederland'. Als dat de norm moet zijn voor het toe- of afwijzen van een traplift dan klopt er iets niet. Terecht dat Alphen dat beseft. Er klopt trouwens wel meer niet rond trapliften. Een woningcorporatiedirecteur die ik laatst sprak had net een loods vol gebruikte trapliften aan een opkoper verkocht, 'omdat een huis met een traplift niet is te verhuren'. Samengevat: Elk geval is uniek en zal mi. ook zo moeten worden behandeld.
Door Herman Nijskens op
De reden was voorzienbaarheid, dat betekent dat er dus iets in de situatie bij deze man iets gebeurd is dat hij had kunnen anticiperen op de noodzaak van een traplift.

In onze gemeente kom je niet eens door een keukentafelgesprek heen.
Je krijgt niet eens de kans de daadwerkelijke aanvraag te doen. Laat staan een afwijzingsbrief aanvechten..
Door Herman Nijskens op
De reden was voorzienbaarheid, dat betekent dat er dus iets in de situatie bij deze man iets gebeurd is dat hij had kunnen anticiperen op de noodzaak van een traplift.

In onze gemeente kom je niet eens door een keukentafelgesprek heen.
Je krijgt niet eens de kans de daadwerkelijke aanvraag te doen. Laat staan een afwijzingsbrief aanvechten..
Door R.D.T op
Dit is toch niet te geloven! Heeft deze cynische bestuurder dan zelfs niet door dat de protesten tegen deze keiharde beslissing zich niet richten tegen de vorm van de brief maar tegen de inhoud! Wat een schaamteloos vertoon van eigenzinnigheid, onbegrip en gebrek aan compassie. Maar ja zonder schaamte kom je in de politiek het verst!
Door R.D.T op
Dit is toch niet te geloven! Heeft deze cynische bestuurder dan zelfs niet door dat de protesten tegen deze keiharde beslissing zich niet richten tegen de vorm van de brief maar tegen de inhoud! Wat een schaamteloos vertoon van eigenzinnigheid, onbegrip en gebrek aan compassie. Maar ja zonder schaamte kom je in de politiek het verst!
Door Peter de Pagter op
Zo'n brief hoort niet geschreven te worden. In het kader van de herziening van de langdurige zorg is het aan de gemeente om voorzieningen te treffen die het mogelijk maken dat de inwoners van Alphen zo lang mogelijk thuis kunnen blijven, niet verbannen hoeven te worden naar verzorgings- en verpleegtehuizen.