Betere hulp
Veel zorgen over schuldhulpverlening
PvdA en GroenLinks in de Tweede Kamer maken zich met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zorgen over de schuldhulpverlening. De…
Volgens de oppositiepartijen en gemeenten dreigen regeringspartijen VVD en CDA met gedoogpartner PVV weinig over te laten van plannen van het vorige kabinet voor een betere hulp. Zo wordt gewezen op 20 miljoen euro aan bezuinigingen die het huidige kabinet vanaf 2012 heeft ingeboekt. Ook zouden instrumenten voor een betere schuldenaanpak uitblijven.
In de wacht
De VVD wil bijvoorbeeld gemeenten niet breed de mogelijkheid geven schuldeisers tijdelijk in de wacht te zetten. Het idee achter een zogenoemd moratorium is dat rust ontstaat om te werken aan een afbetalingsregeling en het oplossen van problemen die vaak samengaan met schulden, zoals een verslaving.
Ook de Koninklijke Beroepsorganisatie van Gerechtsdeurwaarders (KBvG) maakt zich zorgen. de organisatie vreest namelijk dat de invoering van de Wet gemeentelijke schuldhulpverlening wederom uitgesteld zal worden. De behandeling van het wetsvoorstel door de Tweede Kamer bevindt zich in de afrondende fase, maar inmiddels heeft de VNG laten weten dat zij het wetsvoorstel niet langer steunt. De wet geeft gemeenten de zorgplicht voor mensen die in de schulden komen. Binnen vier weken zouden mensen moeten worden geholpen. Maar de VNG zegt dat hiervoor de middelen ontbreken.
Reacties: 4
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Is het niet in de 1e plaats een taak van de mensen om direct voor zichzelf te zorgen. Binnen 4 weken hulp verlenen is voor Overheden in feite schier onmogelijk. Wordt deze 4 weken gehandhaafd, is dit fraudebevorderend omdat er geen goede beoordeling kan plaatsvinden. Bovendien kan een aanvrager zijn aanvraag toch eerder inzenden. De consequenties van te late indiening horen bij de aanvrager te liggen en niet bij de Overheid. Als zij hun eigen schuldsituatie niet genoeg urgent achten, hoeft de Overheid hier toch niet voor op te draaien.
Ik ben het met Piet eens. Wel moet er misschien een landelijke saneringsregeling komen. Op gemeentelijk niveau kan wel het beste ondersteunende hulp worden geboden, maar kan beter in een landelijke regeling plaatsvinden als mensen er klaar voor zijn (gemotiveerd).
Vorig bericht was onvolledig. Er is een woordje weggevallen. Nogmaals: Op gemeentelijk niveau kan wel het beste ondersteunende hulp worden geboden, maar het saneren van de schulden kan beter in een landelijke regeling.
@Piet en de Meedenker ; Een schuldenaar legt een lange moeizame weg af voordat hij tot inkeer komt dat hij hulp nodig heeft. Er blijft eerst de hoop er wel uit te komen en daarna is er schaamte dat dit niet gaat lukken. Vaak is dat traject al 4 tot 6 jaren voordat de schuldenaar bij een SHV aanklopt.
Het water staat de schuldenaar dan al aan de lippen.
In vier weken wordt niets beoordeeld maar slechts bepaalt wanneer er een intake plaats gaat vinden.
Bij de intake controleert de SHV de administratie en ordent de schulden samen met de schuldenaar.
Eerst wordt gekeken wat de hulpmogelijkheden zijn (Stabilisatie, Herfinanciering, Schuldregeling of WSNP) en een PVA gemaakt.
Frauderen vlak voor een WSNP toewijzing is moeilijker dan men denkt.
De schulden moeten namelijk te goede trouw zijn. Dus even vlug wat nieuwe schulden maken vlak voordat de schuldenaar de WSNP induikt is een fabeltje want dat wordt wel degelijk waargenomen.
Een kredietverstrekker heeft namelijk de wettelijke plicht een ingangsdatum en door beide partijen getekend te registreren. De schuldenaar gaat dan niet 3 jaar de WSNP in maar krijgt te maken met een faillissement dat net zo lang doorloopt totdat de schulden volledig zijn voldaan.
Daar wordt je echt niet vrolijk van.
Dit voorstel betrof een wat ruimer Moratorium om zodoende de SHV de gelegenheid te geven eerder tot een oplossing te komen zonder dat de incassokosten onnodig hoog oplopen.
Het gevolg zal zijn dat schuldenaren die eigenlijk nog voor Stabilisatie en Herfinanciering in aanmerking kwamen (met 100% betaling schulden) nu gedwongen in een Schuldregeling of WSNP terecht komen (minder dan 100% betaling schulden). Vaak slechts 5% tot 10% van de totaal schuld.
De schuldeisers hebben dan minder geld omdat er ook nog kosten zijn voor de bewindvoering /deurwaarderskosten etc. En die kosten krijgen voorrang op de schulden.
Het gevolg zal zijn dat er een hoop voor hulp vatbare mensen m.n. de werkende midden klasse bewust de WSNP wordt ingedrukt. En juist bij deze groep midden klasse valt voor de bewindvoerders en deurwaarders veel te incasseren omdat deze beschikken over waardevaste bezittingen (kunst, juwelen, collecties, dure auto’s etc.).
En wie verdienen er nog meer aan de blokkade van verruiming Moratorium? Dat zijn de rechters, (beuren salaris voor de extra uren) en incassobureaus(pakken eerst hun kosten en schuiven de rest naar de opdrachtgever). En wie adviseren de overheid hoe de SHV te organiseren?
I rest my case!