Versnipperd
De voorschoolse voorzieningen, bedoeld voor kinderen met een taalachterstand, moeten op de schop, vindt de VNG. Het huidige stelsel is te versnipperd. Kinderopvang, peuterspeelzalen, voorschoolse educatie en vroegschoolse educatie hebben elk hun eigen geldstromen en verantwoordelijkheden. Dat is niet in het belang van de ontwikkeling van jonge kinderen.
'Laat gemeenten kindcentra ontwikkelen'
Gemeenten moeten meer mogelijkheden krijgen om kindcentra te ontwikkelen, waarin voorschoolse voorzieningen, kinderopvang en…
Segregatie
Doordat steeds meer ouders kiezen voor kinderopvang, gaan steeds minder kinderen naar de peuterspeelzaal, waar met pedagogische programma’s de ontwikkeling van kinderen wordt gestimuleerd. De kinderopvang kan deze programma’s voorlopig nog niet bieden. Bovendien neemt de segregatie toe, constateert de VNG. Kinderen van werkende en vaak hoger opgeleide ouders gaan naar de kinderopvang; kinderen van lager opgeleide en vaker allochtone ouders gaan naar de peuterspeelzaal.
Wetsvoorstel
Deze problemen worden niet opgelost door de samenwerking tussen peuterspeelzalen en kinderopvang die staatssecretaris Dijksma (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) met een wetsvoorstel beoogt, vindt de VNG.
Publiek-privaat
Door de marktwerking in de kinderopvang hebben gemeenten momenteel te weinig mogelijkheden om te sturen. De VNG wil daarom dat er publiek-private basisvoorzieningen komen, waarin zowel de kracht van de kinderopvang als van het peuterspeelzaalwerk zijn gebundeld. Het moet een rijke leeromgeving zijn voor alle kinderen van twee tot vier jaar, en vier dagdelen per week gratis toegankelijk.
Verantwoordelijkheid
Gemeenten moeten de bestuurlijke verantwoordelijkheid krijgen voor dit aanbod van vier dagdelen voor alle kinderen. Ze hebben geld nodig om de kindcentra van onderaf, door samenwerking te laten groeien. De vaste Kamercommissie voor OCW heeft de petitie van de VNG in ontvangst genomen.
Reacties: 1
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Waarom een kindcentra beperken tot voorschoolse voorzieningen, kinderopvang en peuterspeelzaal? Hoe past dit in brede school concept? Waarom wordt kindcentra niet verder doorgevoerd en dus ook de school meegenomen? In het concept van De Sterrenschool is 1 van de 5 sterren: "
Eén adres voor alle kinderdiensten vanaf nul jaar" De Sterrenschool levert een scala aan diensten voor kinderen vanaf nul jaar: van de crêche voor de kleinsten, via primair onderwijs en kinderopvang tot een soepele overgang naar het voortgezet onderwijs. Alle diensten worden aangeboden binnen hetzelfde klimaat en dezelfde cultuur, waardoor kinderen spelen, leren en opgroeien in een stabiele omgeving. Kinderen krijgen op De Sterrenschool gezond eten en drinken. Lijkt mij een beter plan,dan te beperken tot na en voorschoolse opvang.