Overslaan en naar de inhoud gaan

Seksles: giechelen met serieuze boodschap

Amsterdamse middelbare scholieren krijgen vanaf volgend schooljaar sekslessen. Het doel is om jongeren - vooral meisjes - weerbaarder te…

Amsterdamse middelbare scholieren krijgen vanaf volgend schooljaar sekslessen. Het doel is om jongeren - vooral meisjes - weerbaarder te maken tegen loverboys en ze te leren hun grenzen aan te geven. Wethouder Eric van der Burg (Zorg en Welzijn): 'er zal af en toe gegiecheld worden, maar de boodschap is serieus'.

Sekslessen. Waarom zijn die nou echt nodig?

'We zien bij biologie dat de basis van voortplanting meestal wel aan bod komt. Maar seksuele normen en waarden niet. Wij willen een informatief verhaal daarover geven. Tijdens het chatten op Facebook of Hyves wordt aan meisjes soms bijvoorbeeld gevraagd of ze hun shirtje uit willen trekken. Veel meisjes weten niet hoe ze daarmee om moeten gaan, weten niet hoe ze 'nee' moeten zeggen. Daarnaast geven we ook informatie over loverboys. Hoe herken je die, hoe herken je ze bij vriendinnen. En wat doe je als je bijvoorbeeld ziet dat een vriendin zich ineens isoleert van de groep, van haar familie en zich laat inpakken door een loverboy.'

 

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Gaan de lessen gegeven worden op een bepaald soort scholen?

'Hoewel we het vaker tegenkomen op VMBO's is de risicogroep ook aanwezig op het VWO. Grensoverschrijdend gedrag zien we regelmatig op allerlei scholen. Loverboys wat minder, maar ook die zien we met enige regelmaat. Daarom gaan we de lessen geven aan alle jongens en meisjes. Meisjes moeten weten wat normen en waarden zijn, hoe ze hun grenzen aangeven. En jongens moeten weten dat het niet normaal is om eisen te stellen op seksueel gebied. We bieden het daarom breed aan, maar de nadruk ligt op het VMBO.'

 

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

De lessen worden gescheiden aan groepen meisjes en groepen jongens aangeboden. Maar het gaat er toch juist vaak om hoe meisjes en jongens met elkaar omgaan. Is het dan wel verstandig om die groepen te scheiden?

'Als jongens en meisjes samen over seks praten, zie je vaak dat jongens wat stoerder gaan doen en meisjes juist vaak dichtslaan. Daarom is er de mogelijkheid dat vrouwelijke docenten die met meisjes gaan praten en mannen met jongens gaan praten. Dat zal misschien per school verschillen, maar het kan.'

 

Hoe ziet het lespakket van de sekslessen eruit?

'Het is niet zo dat er een keertje iemand 45 minuten komt praten en dat dat het dan is. Er komt een breed lespakket met gastdocenten van de GGD. De lessen zullen vertellend zijn, vanuit ervaringen. Maar het is breder dan dat. Scholen krijgen bijvoorbeeld ook een pakket met foldermateriaal voor als er bij andere lessen vragen gesteld worden. En er komen kaartjes met telefoonnummers waar jongeren naar kunnen bellen als ze vragen hebben. Tegelijkertijd komt er een soort 'virtuele Mona'. Dat is een website waar jongeren terecht kunnen met vragen over seks, relaties, vriendjes etcetera. Ik denk dat er af en toe best wat gegiecheld zal worden in de klas, maar de boodschap is heel serieus: we willen ze op een goede wijze voorlichten over wat wel en wat niet hoort.'

 

In streng-religieuze kringen houden ouders hun kinderen vaak thuis als er seksuele voorlichting wordt gegeven. Verwacht u dat veel kinderen bij deze lessen wegblijven?

'Deze lessen vormen, net als seksuele voorlichting, onderdeel van het lespakket. Kinderen horen die lessen dus te krijgen. Als kinderen wegblijven omdat ze de lessen niet mogen volgen, gelden de normale verzuimregels. Ik ga ook graag de discussie aan het ouders die hun kind weg willen houden van deze lessen. Ik mag toch aannemen dat ouders het beste willen voor hun kind?'

Reacties: 9

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

jobagoma

Mooi, dit is nou eens wat ik echte serieuse les vindt. Zulke dingen gebeuren blijkbaar toch dagelijks. Vindt zelfs de film costa ook een goed voorbeeld.. wat er kan gebeuren als een meisje zich zo laat vol gieten..

Op 24 maart 2011, 16:35
Geoff

Dat we in Nederland al zo ver zijn dat er aparte lessen over de omgang met mensen moeten komen met name op het gebied van seksueel contact...
waar gaat het heen met Nederland? Moeten we kinderen op de basisschool dan aanleren dat iemand met een mes neersteken ook niet netjes is? Als we nou eens zouden beginnen met de verkeerde omgangsmentaliteit aan te pakken. Dus niet respect willen krijgen en dan pas willen geven. Maar Wederzijds respect. Dat houdt in dat je respect geeft maar tegelijkertijd ook respect krijgt en dat is volgens mij de juiste oplossing.

Op 24 maart 2011, 16:38
Paul

Tja de scholen als opvoeder...
Overigens jammer dat ook hier weer de nadruk wordt gelegd op de vrouw als slachtoffer. Als jet hebt over ongwenste initimiteiten of bijvoorbeels minderjarigenprostitutie dan zijn jongens oververtegenwoordigd

Op 24 maart 2011, 17:11
MAARTEN LEBENS

Sexuele voorlichting gaat over liefde en dat is geen overheidszaak.

Op 24 maart 2011, 19:21
F

uhhh... geoff wat zit je allemaal te neuzelen.
Het gaat hier om het weerbaar maken van onzekere jonge mensen en tegelijk een stuk openheid van zaken bieden waar jij waarschijnlijk ook heel veel behoefte aan hebt gehad maar nooit hebt gekregen.
Goeie zaak dit!

Op 24 maart 2011, 19:28
Jan Ras

Al mijn pupillen zijn van A tot Z voorgelicht en ik bespreek alles openhartig met hen. Toch is een meisje zwanger geraakt. Haar vriendje weigerde om op haar verzoek een condoom te gebruiken, in te gaan en dwong haar tot unsafe sex. Hoe kan een meisje in een 'onderliggende' positie (ten opzichte van de man) 'tools' aangereikt krijgen en die ook succesvol leren hanteren? Als het bovengenoemde lesmateriaal daar praktische handreikingen voor geeft dan zou ik graag voor mijn werk daar ook kennis van willen nemen (en gebruiken). Vanaf 22 april ben ik een maand in Nederland en wellicht schept dat mogelijkheden tot nader contact? Ik hoop op een spoedige reactie. Bij voorbaat dank, J.Ras

Op 24 maart 2011, 19:47
Geoff

@ f. Ik heb ook niet gezegt dat dit geen goede zaak is. ik vraag mezelf alleen af waarom het nodig zou moeten zijn dat je mensen op die leeftijd nog fatsoensnormen en waarden moet bij brengen die ze bij mijn weten op de basisschool ook al aangeleerd krijgen (bij ons tenminste in groep 7 en 8). dan wel niet over seks maar over het aan elkaar komen en dat niet ieder dat als prettig ervaart
het is namelijk verschrikkelijk wat er kan gebeuren met onzekere meisjes alsmede met onzekere jongens en het is een goede zaak dat hier voorlichting in komt. maar ook is er zaak om de uiteindelijke oorzaak aan te pakken en dat is het deel van de opvoeding die door de ouders wordt uitgevoerd. naar mijn mening moeten ouders en opvoeders ten alle tijden met elkaar samenwerken om dit soort "noodoplossingen" voor te kunnen zijn zodat de kans kleiner wordt dat er dergelijke zwakheden worden uitgevoerd.

Op 24 maart 2011, 19:59
C. van der Veeken

@geoff: je bedoelt een totaalpakket dus. Niet alleen op dit vlak, maar op tal van andere vlakken zouden we vooraan moeten beginnen. Idealiter.
Laten we beginnen met ouders te leren dat zij zelf verantwoordelijk zijn voor hun kinderen in plaats van voor zichzelf van alles te willen: en, en, en. Waarbij de kinderen als bijzaak in het geheel worden meegenomen. En dat houdt in zelf ook je gezicht laten zien op school e.d. om te ervaren waar je kinderen mee bezig zijn. Ik zie nog te veel dat ouders de opvoeding voor het merendeel overlaten aan anderen.
Maar dan nog zijn we er niet. Dat totaalpakket dus.

Op 25 maart 2011, 08:50
Geoff

@ Cee. dat is inderdaad een hele goede optie. een probleem los je op door het bij de wortels aan te pakken. en laat het even overduidelijk zijn dat de wortels van kinderen, de ouders plus de opvoeding van dien zijn.
los dat het ideaal zou zijn om een totaalpakket aan te kunnen bieden, is daar ook door leraren extra scholing voor nodig. je kunt beter beginnen bij de normen en waarde lessen op scholen. deze is op veel scholen nog steeds ondermaats en wordt er te oogluikend toegekeken op het navolgen van gemaakte afspraken.
want laten we eerlijk zijn. 'seksles' is niets meer dan een vervolg lesje: als gij niet wil dat het u geschiedt, doe dat ook een ander niet.
(wellicht een goede manier om loverboys aan te pakken)

Op 25 maart 2011, 10:49

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in