Helikopter kwam in kabels door slechte voorbereiding
De twee vliegers die op 12 december 2007 met hun Apache-helikopter in het donker een aantal hoogspanningskabels boven de Waal kapot vlogen, hadden hun vlucht onvoldoende voorbereid. Daardoor waren de vliegers zich tijdens de vlucht niet bewust van de aanwezigheid van de kabels.
Onvoldoende bestudeerd
Dat stelt de Onderzoeksraad voor Veiligheid in een dinsdag gepresenteerd rapport. De onderzoeksraad stelt vast dat de vliegers, die beiden goed gekwalificeerd waren, voor de vlucht de vliegkaarten en de route onvoldoende hebben bestudeerd.
Duidelijk aangegeven
De navigatiesectie van de vliegbasis tekende de te volgen route op de kaarten terwijl de bemanning in het bedrijfsrestaurant zat te eten. Op de meest gedetailleerde kaart was de hoogspanningsleiding duidelijk aangegeven. De vliegers namen de vlucht voor de start vanaf vliegbasis Gilze Rijen wel door in een briefing, maar die duurde slechts drie minuten. 'Met een goede kaartstudie was de kans vergroot dat de hoogspanningskabels waren opgemerkt als veiligheidsrisico', aldus de onderzoeksraad onder leiding van Pieter van Vollenhoven.
Kabels aan flarden
Vlak voor de botsing met de kabels zette de bemanning een daalvlucht in zonder eerst de route goed te verkennen. De vlieger in de voorste cockpit van de Apache had op dat moment bovendien niet de juiste kaart voor zich. Op 37 meter hoogte en met een snelheid van 215 kilometer per uur vloog de gevechtshelikopter vervolgens de kabels aan flarden.
Schade
Door het incident zaten 30.000 huishoudens en zevenduizend bedrijven meer dan twee dagen zonder elektriciteit. De schade bedroeg tientallen miljoenen euro's. De bemanning wilde na de botsing aanvankelijk terug vliegen naar Gilze Rijen, maar besloot al snel de zwaar beschadigde Apache in een weiland aan de grond te zetten.
Nauw blikveld
De onderzoeksraad stelt dat extra verlichting op de masten van de hoogspanningsleiding waarschijnlijk niet had geholpen. De masten staan boven de Waal ver uit elkaar en werden daarom ook door de geavanceerde apparatuur van de Apache niet opgemerkt. Die apparatuur heeft een vrij nauw blikveld. De raad stelt dat de supervisie op de vliegveiligheid aan verbetering toe is. Door het ontbreken van structurele controles is geen goede invulling gegeven aan het waarborgen van de vliegveiligheid, aldus de onderzoeksraad, die verder spreekt van een structureel probleem binnen de krijgsmacht.
Supervisie is momenteel vooral gericht op het voldoen aan de eisen voor uitzending naar Afghanistan, stelt de raad tot slot.
Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.