Overslaan en naar de inhoud gaan

Uitbesteden of toch zelf doen?

Column Joke Tissot van Patot Finalist van de BB Serious Game Top Influencers In de huidige tijd van bezuinigen komt deze vraag…

Tenminste in Nederland, het is hier geen Irak. Een tiental jaren geleden leek uitbesteden via een Europese aanbesteding een uitkomst. Alles was transparant en er konden mooie besparingen worden ingeboekt tot wel tientallen procenten. Het was geweldig.

Is dat nog steeds zo? Ik denk, dat de glans er vanaf is. Markten blijken de theorie niet te kennen. Er is sprake volledige mededinging. Dus wat blijkt op veel terreinen is de financiële winst tijdelijk. Ik kan mij de aanbesteding van energie herinneren, eerst veel winst. Bij latere aanbestedingen slechts één inschrijver. De andere inschrijver was overgenomen. Dus de hoofdprijs. Dat had met normale onderhandelingen een stuk sneller en eenvoudiger gekund. Gekund, maar niet gemogen. Het moet Europees aanbesteed worden.

Terug naar het uitbesteden. Uitbesteden of zelf doen. Er is voor beiden veel te zeggen. Het wordt wat anders als uitbesteden geen financiële voordelen oplevert of erger. Dan is het aan de politiek om de afweging te maken. De snelle winst is vaak verdwenen en de lasten van het goed uitbesteden zijn eerder meer dan minder geworden. Maak je een fout bij uitbesteden, dan is het op de blaren zitten. Bij een fout in de procedure heb je zo een kostbare rechtzaak aan je broek.

Terug naar het uitbesteden: een voorbeeld uit mijn dagelijkse werk. Moet de gemeente zelf de vuilnis van burgers en bedrijven ophalen of kan het uitbesteed worden aan de markt. Ik werk op dit moment bij de Roteb, dus dit is een actueel vraagstuk. Tien jaar geleden was de beslissing makkelijk. Uitbesteden was stukken goedkoper. Nu is de situatie anders. Als je economies of scale kunt benutten, is zelf doen zelfs een fractie voordeliger.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Het antwoord op de vraag wat te doen zou moeten zijn: zelf doen of samen met andere gemeenten doen. Heb je eenmaal uitbesteed is de weg terug meestal onbegaanbaar en zit je vast en dan mag je de hoofdprijs betalen. Ik zou het zelf blijven doen of samen gaan doen. De politiek is nu aan zet.

Joke Tissot van Patot

Roteb Gemeente Rotterdam

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief



*Lees ook columns van andere BB Top Influencer-finalisten>>
*Al LinkedIn-lid? Zoek de finalisten op in de BB Linkedin-groep of in één van de subgroepen:

 

 Arbeidsmarkt & Carrière  
 Digitaal Besturen 

 Financiën 

 Openbare Orde en Veiligheid 

 Ruimte en Milieu 

 Sociaal

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Kaatje

Vreemd dat er recentelijk zo weinig te horen is over dit onderwerp. Een jaar of 5 geleden stond er nog een artikel in BB over hoe duur het uitbesteden van taken eigenlijk uitpakte. Is er ooit berekend wat voor besparing de privatisering of uitbesteding van bepaalde diensten de burger heeft opgeleverd? Het komt ook voor dat gemeente de nota voor het uitbestede werk bij het rijk kan declareren en het dus niet in de eigen potemonee voelt. Een financiele prikkel om scherp in te kopen ontbreekt dan.

Op 16 april 2012, 13:46

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in