Overslaan en naar de inhoud gaan

Oliestaat Drenthe is ook arm

Drentse PvdA'ers als Gezienes Evenhuis wil dat er een plan komt voor hulp aan het arme zuidoosten van Drenthe. Hij vraagt in een pamflet…

De Groninger problemen van werkloosheid, krimp en sluitende bedrijven stoppen niet bij de provinciegrens. Ook Drenthe heeft het zwaar, zeker in de voormalige veenkoloniën in het zuidoosten van de provincie. Nu de werkloosheid plaatselijk tot 17 procent is geklommen, willen drie Drentse PvdA-coryfeeën hulp uit Den Haag. Het idee: een Marshallplan voor het noorden.

Marshallplan anno 2014
Gezienes Evenhuis zei het twee jaar geleden al tegen Diederik Samsom: "Het komt niet goed met dit gebied." De partijleider had iets gezegd over zelf oplossen, want dat doen ze in Utrecht immers ook. Maar de veengebieden zijn natuurlijk helemaal niet te vergelijken met een stad in het westen. Hooguit met Zuid-Limburg, vindt Evenhuis. Hij besloot met PvdA-statenleden Albert Huizing en Trijntje Hummel  een pamflet op te stellen. Een dringend verzoek om maatregelen op het gebied van investeren en infrastructuur. Een soort Marshallplan anno 2014.

 
Soort Dubai

Groningen heeft zijn gasakkoord, maar ook Drenthe heeft een troef: olie. Er zijn naar schatting nog zo’n 120 miljoen vaten te halen onder de provincie. ‘In feite zouden we een soort Dubai moeten zijn,’ zegt oud-wethouder Evenhuis. ‘Maar het tegenovergestelde is het geval. Veen, gas en olie is hier altijd gewonnen, maar er wordt niet geïnvesteerd in Zuidoost Drenthe. Rijksdiensten zijn vertrokken en er is leegloop van jonge mensen. In feite is de urgentie van onze structurele problemen niet anders dan die in Groningen.’

 
Zielige verhalen

De voormalige PvdA-wethouder van Emmen erkent dat het gebied te weinig in beeld is geweest. 'Misschien zijn we wel eens te bescheiden geweest, Drenthe is wat dat betreft het ondergeschoven kindje. Ik kreeg ook al te horen, "moet dat nou, die zielige verhalen?" Ik vind dat niet zielig doen, ik zie het als een kans.  We wilen van Den Haag een investeringspremieregeling, fiscale voordelen en betere infrastructuur.' Het pamflet van de drie PvdA'ers wordt onder meer aangeboden aan premier Rutte, Samsom, de Drentse Commissaris van de Koning en Drentse kamerleden.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 8

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

H. Wiersma

Héél Nederland heeft het zwaar en in alle delen van het land heeft men last van dalende huizenprijzen. Als Samsom zich dat gaat aantrekken kan hij nog jaren last hebben van tranende ogen.
Drente en Groningen hebben geen landenstatus. Dus steeds een beroep doen op hun gas en olie in de grond is grote onzin. Dan had namelijk de Randstad (de economische motor van dit land) dit al tientallen jaren geleden kunnen doen.
En .... aan achterblijvende regio's wordt (o.a. ook via de EU) al meer dan 10 jaar de nodige aandacht besteed. Kortom: de tijd van steeds weer de hand ophouden is voorbij. Hoogste tijd dat het Noorden zelf eens de handen uit de mouwen gaat steken en innovatieve ideeën gaat ontwikkelen.

Op 21 januari 2014, 10:51
Anoniem

Hoe zouden Groningen en Drenthe er voor gestaan hebben als er nooit aardgas gewonnen was? Geen aardbevingen en geen gescheurde huizen. Die huizen moeten snel gerepareerd worden en andere schade moet royaal vergoed worden.
Verder: géén hoofdkantoor van Gasunie en NAM, een ander Groninger museum en nog wat strokartonfabrieken.
De gaswinning heeft niet heel veel werkgelegenheid gebracht en dus gaat er nu ook niet veel werkgelegenheid verloren. Anders dan in Zuid-Limburg is de sociale structuur van de regio niet ingrijpend veranderd door de aardgaswinning.

Op 21 januari 2014, 11:52
noordeling (zonder pens.)

@H.Wiersma:
Uw suggestie dat er in het Noorden de hand wordt opgehouden, dat het tijd wordt om eens handen uit de mouwen te steken is beledigend.
Ik zou hetzelfde van gepensioneerden kunnen zeggen:
het wordt tijd dat we het geld aan toekomstige generaties gaan besteden, stop eens met je hand op houden, stop eens met je populistische denkbeelden, kom met innovatieve ideeën en steek je handen eens uit je mouwen!

Op 21 januari 2014, 13:16
Andries van den Berg

Bah, wat heeft deze discussie een laag inhoudelijk niveau.

Op 21 januari 2014, 13:36
Jan

Als randstedeling vind ik dat een regio die een belangrijke bijdrage levert aan de welvaart van NL gecompenseerd zou moeten worden voor de schade die ze daarvan ondervinden.
Kwestie van fatsoen. Omdat onze heren politici daar in 't algemeen niet op te betrappen zijn vrees ik als Hollander voor de Groningers.

Op 21 januari 2014, 15:28
Stoffel

Verkeerde discussie. De regio is ook onderdeel van Nederland. Iedere Nederlander profiteert van de gaswinning. Degenen (burgers en bedrijven) die schade lijden moeten gecompenseerd worden. Of dat Groningers of Drentenaren zijn, is niet van belang.

Op 21 januari 2014, 16:17
Henri Okken

Boeven aan de macht !
We draaien er niet omheen. Nederland het rijke land waar de boeven aan de macht zijn! Het volk dat nederig volgt, zich laat inpakken, en tot het bot laat uitkleden. De macht positie van onze politieke leiders! Zij die u en ik ( brutaal gezegd geen donder in tel hebben. De buit is binnen ! Het volk heeft het nakijken. De normen en waarden van deze leiders. Dit geeft wel aan hoe zielig de vertoning is. Een zwalkend
belijd dat de bevolking de afgrond in duwt . Verkiezingen .... Aan u straks de keus! Ik zou zeggen opgeruimd staat netjes! Bescherm het volk, sluit de grens! Vriendelijke groet, klokkenluider misbruik & corruptie , Alescon Hoogeveen Drenthe. H. Okken.

Op 30 januari 2014, 00:11
joko

De noordelingen moeten nu maar eens als echte neo liberale marktbezitters van energiebronnen hun handen laten wapperen met verkoopeisen ipv gevoelig te zijn voor collectieve solidariteitsprincipes, toch ........

Op 3 februari 2014, 04:39

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in