Overslaan en naar de inhoud gaan

Blaricummers betalen veruit meeste gemeentebelasting

De gemeente Blaricum vraagt drie keer zoveel gemeentebelasting aan haar inwoners dan de goedkoopste gemeente van Nederland: Aalten. Dat…

Inwoners van Blaricum betalen in 2015 gemiddeld 1198 euro aan gemeentelijke woonbelastingen. Daarmee is Blaricum dit jaar de duurste gemeente van Nederland. In Aalten betaalt de burger het minst: 520 euro. Dit blijkt uit de nieuwe Atlas van de lokale lasten 2015. In 71 procent van de gemeenten liggen de woonlasten tussen de 600 en 800 euro.

Atlas

De informatie van alle gemeentes wordt jaarlijks verzameld en gebundeld door het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO) van de Rijksuniversiteit Groningen. Dinsdag verschijnt de nieuwe Atlas, maar zaterdagavond meldt het VARA-programma Kassa al het een en ander.


Zelf bepalen
Gemeenten mogen hun belastingtarieven zelf bepalen. De opbrengsten van de afvalstoffenheffing en rioolheffing mogen alleen niet hoger zijn dan de uitgaven. De hoogte van bijvoorbeeld hondenbelasting, toeristenbelasting en ozb staat gemeenten vrij.
 
Enorme verschillen 

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

De verschillen zijn soms aanzienlijk: het verwerken van afval kost in Eemsmond 82 euro per jaar, in Wassenaar maar liefst 433 euro, becijfert COELO. In Strijen ben je met 46 cent per nacht aan toeristenbelasting het goedkoopst uit. In de Haarlemmermeer ruim 5 euro. In Rotterdam betaal je het meest voor je viervoeter: 128 euro hondenbelasting per jaar, terwijl in Opmeer je hond maar 20 euro kost. (ANP)

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 3

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

H.D. Eleveld

Feiten en statistieken...
Gelet op de gemiddelde waarde van het onroerend goed is een dure gemeente als Blaricum niet duurder dan een gemeente als Den Haag. Laat die laatste nu net in het goedkope rijtje staan. Waarschijnlijk vanwege de vele goedkope portiekflats.
Gemeenten schuiven lasten nogal eens tussen de verschillende categorieën waar iedereen mee te maken heeft (ozb, riool, afval), vaak om politieke redenen.
Kortom de enige gerechtvaardigde conclusie is waarschijnlijk dat tarieven verschillen en mensen in duurdere huizen meer betalen. Misschien wisten we dit al. En weten we het volgend jaar weer?

Op 23 maart 2015, 11:37
Marcel

Henk Eleveld, eerst even checken hoe de vork in de steel steekt voordat je dergelijk commentaar levert. De tarieven voor lokale belastingen worden door vele zaken beïnvloed en het is dus weldegelijk zo dat je in sommige gemeenten, ook de dure als Blaricum, zeker wel duurder uit bent. Ook, of juist (?), door de gemiddelde waarde van de onroerende zaken (!).
Dit heeft namelijk onder meer te maken JUIST met die gemiddelde waarde, alsmede met het gemiddelde inkomen van de burgers in de gemeenten. Op basis daarvan (o.m.!) krijgen gemeenten een deel van de algemene uitkering...heb je als gemeente een hoger eigen belastingcapacitieit (zoals Blaricum!) dan krijg je minder...je kunt immers bij je eigen inwoners meer halen dan in gemeenten waarde waarden en inkomens lager liggen. Dat betekent dus écht wel dat je in die gemeente duurder uit bent dan in anderen. Kennelijk is niet alleen de gemiddelde waarde van de onroerende zaken lager in bv Den Haag, maar - verrassend - ook de gemiddelde inkomens dan in Blaricum. Den Haag krijgt dus relatief gezien meer uit het gemeentefonds en hoeft minder bij de eigen burgers te halen dan de gemeente Blaricum. Ergo: je bent in Blaricum weldegelijk duurder uit dan in Den Haag. Even opletten en je laten informeren als interim-manager adviseur voordat je wijsheden ventileert.

Op 25 maart 2015, 13:58
H. Wiersma

In het gemeentelijke doolhof van belastingen en andere tarieven (bijv. voor het gebruik van voorzieningen) ben je al gauw appels en peren aan het vergelijken. Belangrijk is inderdaad welke kosten allemaal in het gemeentelijk OZB-pakket zitten en welke tarieven verder bij burgers in rekening worden gebracht (o.a. leges, parkeerkosten, zwembad, sportaccommodaties, zorgkosten e.d.). Brengt mij tevens op de onrechtvaardigheid dat de OZB-belasting alleen geldt voor eigenaren van woningen (voor bedrijven geldt een ander regiem). Immers ook huurders maken gebruik van algemene gemeentelijke voorzieningen). Daarom hoogste tijd dat:


o.a. in Blaricum eens echt kritisch wordt gekeken naar de hoogte van de OZB.


de WOZ/OZB=belasting in zijn algemeenheid op de schop gaat.


Waar wacht BZK (Plasterk) nog op?

Op 25 maart 2015, 13:59

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in