Overslaan en naar de inhoud gaan

Bestuurders met lef nodig om techreuzen te vermijden

Gemeenten vinden in zee gaan met een kleine cloudaanbieder vaak een mooi idee, maar 'spannend' door de verantwoordelijkheid bij storingen.

Microsoft datater Wieringermeer
Microsoft datacenter in de Wieringermeerpolder. − Rob Engelaar/ANP

Om meer digitale soevereiniteit van de lokale overheid voor elkaar te krijgen zijn er bestuurders met lef nodig. Dat vertelde voorzitter van de VNG-commissie Informatiesamenleving Peter Snijders donderdag in de Commissie Digitale Zaken.

Tijdens een rondetafelgesprek over digitale infrastructuur en economie wilde VVD-Kamerlid Queeny Rajkowski van burgemeester van Zwolle Peter Snijders en Frank Vieveen, Programmamanager Digitale Economie van gemeente Rotterdam, weten wat gemeenten nodig hebben om minder ongewenst afhankelijk te worden van grote Amerikaanse techbedrijven.

Kleine aanbieder is spannend

Volgens Rajkowski vinden gemeenten in zee gaan met een kleine cloudaanbieder vaak een mooi idee, maar ‘spannend’ vanwege de verantwoordelijkheid bij storingen. Terwijl er ook bij een techreus als Microsoft kwetsbaarheden en storingen voorkomen.

Snijders legde uit dat een keuze van een gemeente voor een kleine, Nederlandse cloudaanbieder begint bij bestuurders met lef. ‘Ik geloof in publiek-private samenwerkingen als aanjager voor innovatie. Er bestaan mooie voorbeelden uit de praktijk waaruit blijkt dat het werkt.’ De Tweede Kamer zou met het aanpassen van wet- en regelgeving randvoorwaarden kunnen creëren voor pilots op dit gebied. ‘Er is wel een Tweede Kamer nodig die openstaat om dit aan te durven en mogelijkheden te creëren op dit vlak’, aldus Snijders.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Meer bestuurlijke prioriteit

Ook benoemt Snijders ‘bestuurlijke prioriteit’ in Den Haag als tweede voorwaarde. ‘Met het huidige kabinet is er een mooie stap gezet met een staatssecretaris voor Digitalisering. Daarmee neemt politieke aandacht voor digitalisering toe en er worden ook meer afspraken gemaakt. Het zou goed zijn als er in de komende kabinetsperiode nog meer aandacht komt en dat digitalisering chefsache wordt. Als lokale overheden zijn we er erg mee geholpen wanneer digitalisering hoger op de bestuurlijke agenda staat.’  

Vieveen, werkzaam voor gemeente Rotterdam, geeft op de vragen aan dat dat continuïteit en betrouwbaarheid nodig zijn en doorslaggevend zijn bij het maken van een afweging tussen cloudleveranciers. ‘Wij zijn een grote organisatie en moeten continuïteit kunnen bieden. Risico’s nemen is voor overheden erg lastig.’

Ook Microsoft maakt fouten

Sander van der Waal, Onderzoeksdirecteur bij Waag Future Lab, schetst dat bestuurders nooit ontslagen zullen worden voor het aankopen van diensten van Microsoft en andere techreuzen. ‘Hoewel Microsoft onlangs in het nieuws was met onachtzaamheden in de security. De constatering dat Microsoft per definitie veiliger is dan anderen is een misvatting.’

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Wat betreft de benodigde hogere positie van digitalisering op de bestuurlijke agenda is hij het eens met Snijders. ‘De publieke waarborgen van technologie zijn nog nooit zo belangrijk geweest. We moeten ook de ruimte gunnen aan kleinere partijen. Om dat in de praktijk te brengen is lef nodig.’ Naast de komst van een minister van Digitale Zaken noemt Van der Waal ook praktische aspecten voor inkoopwaarden als voorwaarde om ruimte te creëren voor gemeenten om met kleinere aanbieders in zee te gaan.

Reacties: 2

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Bert Bakker

Die bestuurders liggen al enige decennia met die techreuzen in bed maar dat mag de pret niet drukken.

Op 20 april 2024, 06:30
Hielco Wiersma

De planning voor de digitale infrastructuur is vooral een zaak voor het Rijk en de Provincies (zo lang ze nog niet zijn omgebouwd tot regio's).

Op 3 mei 2024, 11:00

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in