Overslaan en naar de inhoud gaan

Herziening rijksbreed cloudbeleid loopt vertraging op

Het herzien van het rijksbrede cloudbeleid stond gepland voor eind 2024, maar wordt nu verplaatst naar begin 2025.

Laptop met Microsoft Cloud icoon op het scherm
− Shutterstock

Het mogelijk aanpassen van het rijksbrede cloudbeleid gaat langer duren. In de Rijksbegroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt beschreven dat het kabinet pas in begin 2025 met een herziening aan de slag gaat.

Het kabinet besloot in februari 2023 na felle kritiek vanuit de Tweede Kamer om de keuze om commerciële cloudaanbieders bij de Rijksoverheid toe te staan te heroverwegen. Dat besluit volgde op een aangenomen motie van VVD, Volt, D66, CDA en ChristenUnie.

In 2022 maakte het kabinet bekend dat de Rijksoverheid voortaan ook van commerciële clouddiensten gebruik mag maken. Tot dan toe mochten overheidsinstanties alleen eigen clouddiensten gebruiken. Het plan werd echter afgekraakt door experts. Onder meer grondlegger van diverse internetprotocollen Dirk-Willem van Gulik en hoogleraar ICT & Recht Frederik Zuiderveen Borgesius van de Radboud Universiteit stelden diverse risico’s te zien ontstaan na dit besluit.

Europese ontwikkelingen

Het kabinet begon daarop met een evaluatie van het cloudbeleid. Daarin worden niet alleen Europese ontwikkelingen gemonitord, er wordt ook overlegd met andere Europese landen. Er werd aangegeven dat er gekeken werd naar Europese alternatieven. Voorlopig is er echter nog geen knoop doorgehakt over het cloudbeleid. Het oorspronkelijke moment voor het herzien van het rijksbrede cloudbeleid stond gepland voor eind 2024, dit wordt nu verplaatst naar begin 2025.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Nico Bos

De vraag is, hoe maak je deze cloud systemen 100% waterdicht als je afhankelijk blijft van "human errors", zie:
https://privacy-web.nl/nieuws/cloud-niet-goed-afgeschermd-bij-tientallen-nederlandse-bedrijven/
https://www.computable.nl/2024/09/11/larry-ellison-oracle-het-open-multi-cloudtijdperk-is-aangebroken/

Op 21 september 2024, 22:10

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

ad comes here

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in